Kategoriler
Pardus

Pardus, TÜBİTAK ve Gelecek…

Bugün Özgürlükİçin.com Haberler bölümünde Pardus 1.0’ın yayımlanmasının altıncı yılını haber yaptık. İlk tam kurulabilen Pardus sürümünü olan 1.0’ın üzerinden altı koca yıl geçmiş, bugün Pardus 2011 var…

Fakat Pardus 1.0.’ın yayımlandığı gündeki geleceğe yönelik büyük umutlar bugün azalmış ve yerini sessizliğin içerisinde kaygı dolu bir bekleyişe bırakmış bulunuyor.

Tübitak tarafında sürecin nasıl buraya geldiğini merak ediyorsanız, son altı ay içinde yaşanan gelişmeleri birazcık araştırmayla bulabilirsiniz.

Pardus tarafında yaşanan yansımaları kısaca tekrar etmek gerekirse:

 • Erkan Tekman şu yazısında http://developer.pardus.org.tr/people/tekman/blog/?p=220 şu an yeni personel alınamayacağını belirtmiş.
 • Pardus’un Tübitak tarafındaki geliştiricileri projeden birer birer ayrılmakta. Pardus’u bu kadar seven ve inanan insanların projeden böylesine ayrılmaları gerçekten kuşku uyandırıcı. Bu kişilerin Tübitak’tan ayrılırken imzaladıkları “konuşmayacaklarına dair” taahhütnameler maalesef ayrılanları sessiz kalmaya zorluyor. Bu kişileri az çok tanıyor oluşum ve yaşanan gelişmeler, sanki bu kişilerin projeden ayrılmaya bir şekilde itilmesi. Kafamda ister istemez bir mobbing yapıldığı şüphesi uyanıyor. Ki aldığım bazı duyumlar da bu fikrimi destekler nitelikte.
 • Tübitak ve Bilgem’de yaşanan olaylar ile ilgili Gizem Belen’in kaleme aldığı şu yazı: http://www.teknokedi.com/tubitaktan-haberler-iyi-degil/ aslında olanı biteni yumuşak hatları ile anlatmakta.
 • Rasat projesinin bir şekilde sonlandırılması, ve aldığım diğer duyumlara göre mevcut projelerde bütçe ve personel azaltılması gibi gelişmeler son derece kaygı verici.
 • Konu ile ilgili Teknokedi forumlarında bir soru sordum. Mevcut durum ile ilgili daha detayı açıklamaları Ali Işıngör Teknokedi Forumlarında, bildiği kadarıyla, şöyle yapıyor: http://forum.teknokedi.com/discussion/comment/1175#Comment_1175 
 • Pardus Proje yönetiminden mevcut gidişat ve gelecek planları ile ilgili bir açıklama yapılmadı henüz. Sanırım konu ile ilgili konuşulması, bu yeni yapılanma sürecinde kurum tarafından istenmiyor.
 • Geliştiricler tarafından tek açıklama, Pardus ekibine neler oluyor sorusu üzerine oluşan yoğun merak üzerine Ozan Çağlayan tarafından şu şekilde yapıldı: http://lists.pardus.org.tr/pardus-kullanicilari/2011-December/069377.html Kendisi kişisel bu cevabında değişim sürecinin devam ettiğini ve Pardus için çalışmaya devam edilmesi gerektiğini söyledi. “Keep Calm and Carry On
 • Benim kişisel görüşüm ise olayların boyutunun biraz daha büyük oluşu.

Daha önce sevgili Server Hoca, Sezai ve Ali Erkan İMREK‘in yazılarında bu yukarıdaki hususlar ışığında Pardus’un geleceği üzerine kaygılar dile getirildi.

Özetle, kişisel görüşüm işlerin pek de yolunda gitmediği yönünde…

Peki ne olacak? Bildiğim kadarıyla çoğu kişinin kafasında iki farklı senaryo mevcut:

 1. Pardus Projesi sona erdirilecek
 2. Pardus’un bireysel sürümü sona erdirilirken yola Kurumsal Serisi ile devam edilecek.

Benim kafamdaki kendi adıma yaşayacağım senaryo ise şu:

 • Pardus projesinin devamı için mücadele edilecek!

Evet, Pardus’un devam etmesi, yaşaması için mücadele edeceğim. Konuştuğum arkadaşlarımla bu kararlı şekilde bu mücadeleyi sürdürmek yönünde hemfikiriz.

Pardus ölmemeli, hiçbir şekilde de ölüme mahkum edilmemeli. Pardus’u ve özgür yazılımı seviyorsak bunun için mücadele etmeliyiz.

Mücadele etmeliyiz, çünkü;

 • Özgürlükİçin mücadele etmek gerekir,
 • Kullanmanın ön koşulu yaşatmaktır,
 • Pardus, bu ülkede insanları özgür yazılımla tanıştıran en büyük güçtür, özgür yazılımın amiral gemisidir,
 • Pardus çok büyük bir projedir, hedefleri ile kıyaslandığında henüz daha yolunun başındadır, Pardus uzun vadeli bir projedir, yarı yolda bırakılamaz,
 • Pardus’un ülkemiz açısından önemi şudur; Bağımsızlık ve bilgiyi işleme özgürlüğü,
 • Pardus yüksek ekonomik getirisi olan bir çözümdür, verdiğimiz vergilerin asla bizim olmayacak ürünlerin lisanslarına gitmesi, sağ duyulu ve ülkesini seven vatandaşların kabul etmemesi gereken bir durumdur,
 • Pardus ile bu ülkede teknoloji üretilmektedir, genç mühendislerimiz istihdam edilmekte ve yerli girişimcilerimiz bu yapıda iş modelleri kurabilmektedir,
 • Fatih gibi büyük kapsamlı bir projede bugün Pardus bir alternatif olmuşsa, bu göz ardı edilip hafife alınacak bir konu değildir, bu özgür yazılımın potansiyelinin ispatıdır,
 • Bugün Fransız mallarının boykot edilmesi gündemde, yarın Alman, İtalyan, Japon, Amerikan malları boykot edilebilir veya bu ülkeler bize arz kesintisine gidebilir. Bugün Renault marka otomobilleri boykot edebilme lüksü bu ülkede var mıdır? Ülkenin yöneticileri Fransız arabalarına binmekte. Devrim arabalarını kenarda tutun. Daha geniş ölçekte, bugün bütün devlet yapısı Microsoft şirketinin kapalı kaynaklı yazılımlarını kullanmakta, yarın ne olacağını bilebilir misiniz? Bilgi güvenliğinin ne kadar ciddi bir konu olduğu ortadadır.
 • Bugün, hükumet yerli otomobil için özel sektörü sıkıştırmakta ve maalesef olumlu dönüş alamamakta. Kayseri’de yerli otomobil için “tek silindirli” motor modelleri yapılmaya çalışılmakta… Sizce de biraz geç olmadı mı? Devrim arabalarını yine bir kenarda tutun.
 • Bugün F-16’ların kapalı kaynaklı yazılımları, dost düşman işaretlemesi vb gibi konular nedeniyle gündeme geldi. Kayseri Tayyare Fabrikasını kenara not alın. Özellikle İsrail ile yaşanan gerilim sonucu bu yazılımların kodları  epeyce bir meblağ verilerek alındı. Sizin olmayan kodlar, sizin olan uçaklardan daha kıymetli hale geliyor. Bilgiye hakimiyet konvansiyonel silahlara hakimiyetten daha değerli, bu bir kez daha ispat edildi,
 • Bilgi çağında en önemli güç bilgiyi işleyebilme, bu işleme imkanını sağlayabilme fırsatıdır. Pardus bu nedenle çağında yerli otomobilden daha büyük bir öneme sahiptir.
 • Pardus bu ülkenin emeğidir. İnsanlığın ortak üretimine bu ülkenin paydasıdır.
 • Pardus, bugüne kadar Dünya çapında son derece olumlu eleştiriler almış ve gururumuzu kabartmıştır. Aynı zamanda özgür yazılım konusunda dünyada konuşulan prestijli bir örnek olmuştur.
 • Pardus’un yaşaması özgür yazılımın gücünün göstergesidir. Pardus’un ölümü ise, hem Türkiye’de hem de Dünya’da özgür yazılım için çok büyük bir enkazdır, prestij kaybıdır. Altından kalkmak, bir kez daha denemek mümkün olmayacaktır,
 • Pardus canlıdır, Pardus’u seven onbinlerce kişi onu canlı kılar. Onu ortadan kaldırmak, sevenlerinin yüreğini yaralayacaktır, kimse sevdiği bir şeyi kaybetmek istemez, buna razı gelmez,
 • Pardus, devlet tarafından desteklenmektedir, vatandaşlarının kullanımına sunulduğu için kamusal yarar söz konusudur, ayrıca lisansı itibarıyla bir kamu malı sayılır. Pardus kullanıcıları olarak, dolaylı olarak bir kamu hizmeti almaktayız, tıpkı diğer kamu hizmetleri gibi, bu hizmete talep vardır, ve kesilmesi bir kamu hizmetinin kesilmesinden farksızdır,
 • Pardus bu ülkenin bir fırsatıdır. Pardus, Devrim arabalarının kaderiyle yüzleşirken, buna sessiz kalmak vebali altından kalkılabilecek bir şey değildir. Pardus tarihin sayfalarına gömülürse, bunu yaşayan bir kuşak olmak, bir özgür yazılımseverin vicdanında bir yara olacaktır. Ben bu yarayı taşımak istemiyorum!

Ben gecenin bu vakti, dağınık da olsa mücadele için “kendimce” haklı gerekçelerimi saymaya çalıştım. Şu anda Pardus’un sona ereceği, adının değişeceği veya yapısının değişeceği ile ilgili kesin bir bilgi bulunmamakta.

Elimden geldiğince durumu özetlemeye çalıştım. Daha fazla sessiz kalmayı kabullenemedim. Bekleyip görmek, belki biraz daha sağduyulu olmak daha makul olabilirdi ama atalarımız ne demiş; “Görünen köy, kılavuz istemez.”

Topluluk olarak kendimizi zor bir kışa hazırlamamız gerekiyor. Çünkü bu sefer gerçekten “Kış Geliyor”…

Mutlu günler.

“Pardus, TÜBİTAK ve Gelecek…” için 16 yanıt

Yazın çok güzel olmuş. Bu yazıyı imza kampanyasına çevirmek güzel bir iş olacaktır. Görüşlerini alabilir miyim?

Merhabalar;

İşte birinin bunları söylemesini bekliyordum. Pardus’u sürdürelim demesini bekliyordum. Sizi izliyorum ve yapılacaklara destek olmaya hazırım.

İmece projenizi büyük bir heyecanla izliyordum. Şu durumda önce İMECE projesini bir an önce hayata geçirmeliyiz. Biz kaç kişiyiz bir haberimiz olmalı. Sonuçta “Açılmamış kanatların büyüklüğü bilinmez.”

Bir özgür yazılım projesinin yeri bence bir devlet kurumu değil. Pardus’u gereksiz bir maaliyet olan gören büyük çoğunluklar da göz önüne alındığında (ki bugünkü haliyle ben de bu şekilde değerlendiriyorum) devlete “Pardus projesini geliştirmesi için dayatma” yapılamaz. Bu nedenle TUBITAK’taki gelişmeleri olumsuzluk olarak yorumlamıyorum.

Belki bir vakıf bünyesinde geliştirilmesi daha doğru olur.

Türkiye’de maalesef üniversitelerimiz küçük özgür yazılımlara bile sahip çıkamazken, bunu beklemek pek gerçekçi olmayacaktır. Vakıf konusunda gelirsek, teknik olarak ne kadar uygulanabilir bilemiyorum. Örneği de henüz yok sanırım.

Şimdi eğri oturup doğru konuşalım,

Bundan 2-3 sene evvel pclabs da yazdıklarım aynen gerçek oluyor o zaman neden sesinizi çıkartmadınız?

Pardus gibi bir hezimet (evet hezimet) için neden mücadele edecek mişiz?

Pardus un yarattığı kitle sadece “fanatiklerden” ibaret bana göre. Pardus milli dir şöyledir böyledir demekten öteye gitmeyen linux cahili bir topluluktan öteye gidemedi.

Adına milli işletim sistemi dediğiniz şeyin orasını burasını yontmakla yeni araçlar geliştirmekle “milli” olmaz özelleştirilebilir bir işletim sistemi olur ancak.

Haydi bütün bunları geçtim, pardus bana sorarsanız açık kaynak camiasına vurulmuş büyük bir darbedir, zira “yeni paket sistemi geliştireceğim” diye dayattılar ellerine yüzlerine bulaştırdılar, yalı güzel bir araç ama fazla sistem kaynağı kullanıyor.

Senelerce windows dan beter kaynak tüketen kde de direttiler neden gnome yok sorusuna ise “işte linus torwalds gnome kullananlara aptal” dedi diye bir sav sundular Aynı torwalds şimdi aynı şeyi kde kullananlara söylüyor.

Kısaca pardus projesi 2 ci yılı itibari batmaya yatkın bir proje idi, ve olan oldu. 14 milyon tl aldığı ödeneği hak etmeyen, kendi topluluğuna ve serbest geliştiricileri bezdiren kaçıran bir proje olmaktan ve kendi fanatiklerini yaratmakltan başka bir işe yaramadı. İşte bu fanatizm bile başlı başına adı “özgür yazılım” olan bir duruma ters düşmektedir ve bana sorarsanız linux felsefesi açısından büyük zarar da vermiştir.

Buda pardus tartışması http://www.pclabs.com.tr/forum/topic/108954-pardusa-milli-butceden-buyuk-kaynak-ayrildi/page__p__825729358__hl__pardus__fromsearch__1#entry825729358

linux kullanayım dedim pardus dediler indirdim
sitedeki bütün detaylara inerek usb ye kurdum(çalıştım inanın çalıştım)
ya 3 saatir uğraşıyorum bir milim ilerleyemedim.
bu ne rezalettir
hadi ben zır cahilim bir şeyi yanlış yaptım diyelim
bu kadar mı kasar insanı bir işletim sistemi kurmak
açık kaynak vs.
windows gibi basit bir kurulum olsun paralı olsun daha kurması ölüm birde kullanması nasıldır acaba!!!!!!!!!!!!!!

Sayın Necmi Yıldız,

Sorununuzla ilgili yanıt almak için burayı buldunuz, bu yazıyı mı seçtiniz?

Sizin kuramamanız ile nasıl bir rezillik oluyor anlayamadım. USB’ye kurulum yapmak istiyorsunuz, dediğinizi yapan yüzlerce kişi var. Bu Kişiler de dönüp sizin fevriyetinizle size beceriksiz dese olur mu? Olmaz yakışmaz.

Sorununuzla ilgili http://www.ozgurlukicin.com/forum/ ve http://www.pardus-linux.org/forum adresinden yardım alabilrisiniz. Kurulumun zor olmadığını belirtmek isterim. Bir yerlerde bir aksaklık olduğu kesin

USB’ye kurulum:http://tr.pardus-wiki.org/NASIL:USB_belle%C4%9Fe_Pardus_kurmak
USB Bellekten kurulum: http://tr.pardus-wiki.org/NASIL:Kal%C4%B1p_dosyas%C4%B1n%C4%B1_USB_belle%C4%9Fe_yazmak

Pardus kullanmak zorunda değilsiniz. Diğer Linuz dağtımlarını deneyebilir, veya ücret ödemek isterseniz Lisanslı Microsft Windows ürünlerini kullanabilirsiniz.

Lütfen konu ile ilgili sorularınızı destek forumlarına sorunuz.

“….Bu Kişiler de dönüp sizin fevriyetinizle size beceriksiz dese olur mu? Olmaz yakışmaz.”

“hadi ben zır cahilim bir şeyi yanlış yaptım diyelim”
ben becerikli olduğumu veya akıllı olduğumu söylemedim
yinede ilginiz için teşekkür ederim

bu projenin batması nın nedeni insanlara iyi reklam edilmemesi ve talep azlığı yahu üniversitelerde her yerde hadi o partideyiz hadi bu partideyizin reklamı yapılacağına her gün her yerde pardusun adı geçmeliydi.

Peki neden? Çünkü millet pardus bizim işletim sistemimiz. Yani milli. Ama sadece fanatikler kullandı pardusu. Ama öyle olmaması gerekirdi.

En önemlisi ise şudur giden para. Her gün yeni işletmeler açılıyor ve bunların bir takım yazılımlara ihtiyacı oluyor. Mesela ofis gibi.

Ofiis o kadar basit beyler. Binlerce işletmeden bahsediyorum. Bir düşünün bunların ofise para ödemediğini winwows a para ödemediğini düşünün. Her işletme de en az 2000-3000 tl masraftan kurtulur. Tabi sadece en başta.

Çünkü işletmeler büyüyor ve büyüdükçe de bilgisayar alıyor. Bunların hepsine de windows kurmak zorunda kalıyor ama aslında ofis programları için ne windows a gerek var ne de microsoft ofise gerek var.

Bunun millet bilse bir sürü masraftan kurtuluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir