Kategoriler
LibreOffice LibreOffice Rehber Yazıları Pardus

LibreOffice’de PDF düzenlemek

İş yaşamında PDF biçimindeki dosyaları düzenleyebilmek büyük nimet, kolaylık…

Sürekli gelen taslak metinler, sözleşmeler, yazılar, bildirimler, sunumlar ve aklınıza gelebilecek birçok belge PDF(Portable Document Format) biçiminde dolaşmakta. Size gönderilen PDF biçimindeki belge üzerinde çalışmak, genel PDF okuyucunuzla yapamayacağınız bir iş. Çoğu zaman da gerekli…

Öyle ki işe ilk başladığımda, gelen PDF belgelerini döktürür, üzerine elle düzeltmeleri  ve notları yazardık, bu kağıdı taratıp ilgili kişilere tarama görüntüsü olarak gönderirdik. Gayet ilkel ve işe yarar bir yöntem… Fakat profesyonel mi? Tabiki de hayır 🙂

Mevcut belgelerinizi PDF’ye dönüştürmek kolay. Hatırlıyorum da PDF’ye dönüştürüp gönderdiğim PDF’in düzenlenmiş ve üzerine not alınmış şekilde “Jilet” gibi bana geri geldiğinde çok şaşırmıştım. “Vay arkadaş, adamlara bak…” demiştim. Oysa bu yapmak çok da büyük marifet değilmiş.

LibreOffice ile belgelerinizi ofis yazılımın içerisinden, bir eklentiye veya dış bir yazılıma ihtiyaç duymadan doğrudan PDF olarak dışa aktarabildiğiniz gibi aynı şekilde PDF dosyalarınızı Draw(Çizim) bileşeni içerisinde aktarıp bu dosyalarınızı düzenleyebilirsiniz.

Akşama, yarın akşama veya haftaya –yani müsait olduğum bir zaman– LibreOffice’de PDF düzenlemekle ilgili bir video çekeceğim.

LibreOffice’de PDF dosyalarını nasıl düzenleyebiliyoruz dersek, basitçe şöyle:

LibreOffice Draw(Çizim) ile PDF dosyasını açın. Draw bileşeni menüsünden “ “komutuyla yapabileceğiniz gibi, dosyaay sağ tıkladığınızda “Birlikte Aç…” komutuyla LibreOffice’in herhangi bir bileşenini seçtiğinizde PDF belgesi Draw bileşeninde açılacaktır. Açıldıktan sonra PDF belgesini çizim belgesi gibi düzenleyin, not alın, açılır not ekleyin, altını çizin, şema ekleyin, resim ekleyin ne isterseniz onu ekleyin… Dosyayı daha sonra yine düzenleyebilmek isterseniz odg çizim dosyası olarak kaydedebilirsiniz.

Bu işlemleri yaptıktan sonra dosyayı PDF olarak dışa alktarmak için iki seçeneğiniz var:

1- Araç çubuğundaki PDF simgesi: Bu şekilde dosyayı doğrudan PDF olarak dışa aktarabilirsiniz. Yalnız bu simge bir kolaylaştırıcı/hızlandırıcı olduğundan dışa aktarmayla ilgili ayarları bu yolu kullanarak yapılandıramamaktasınız. PDF’yi yorumlarla birlikte dışa aktarmak için ikinci yöntemi kullanınız.

2- “Dosya->PDF Olarak Dışa Aktar” yolu: Bu yolla, PDF dosyasıyla ilgili ayarları yapılandırabilirsiniz.

Burada birçok ayar bulunmakta, ama şimdilik püf nokta olan “Yorumları Dışa Aktar” seçeneğini vurgulamak istiyorum. Bu seçenek sayesinde, belgeye eklediğiniz “Açılır Notlar” PDF çıktısında da görünmekte. (Nedenini bügün işyerinde tecrübe ettim).

LibreOffice PDF dışa aktarma ayarları
LibreOffice PDF dışa aktarma ayarları

Size gönderilen ve üzerinde; işaretleme, düzeltme, not alma ve ekleme yaptığınız PDF dosyalarını  “Dosya->PDF Olarak Dışa Aktar” yoluyla dönüştürünüz. ( LibreOffice hibrit bir PDF dosyası oluşturacaktır, bu dosya ODF ve PDFnin hibritifdir) Ben denedim, Adobe Reader’da bile şahane açıldı 🙂

Kurumsal kullanıcıların/kullanıcı adaylarının dikkatine: Bu işi yapabilecek bir üçüncü parti yazılım ve bunun kurumsal kullanım maliyeti, bu ek yazılımın kurulumu kullanımı vb faktörleri de ihmal etmeyin.

Bu bile bilgisayarına LibreOffice kurmanız, kurmak istemeseniz bile bir kenarda Taşınabilir LibreOffice bulundurmanız için bir neden 🙂

Bu seçenekle açılacak iletişim kutucuğundaki diğer harika seçenekleri anlatmaya gerek yok. Malum, çeviri çalışmalarımız sayesinde anlayabildiğimiz anadilimizde, yani Türkçe 🙂

Bu küçük ipucunu tecrübe edince Twitter’dan paylayaşım dedim, sonra bunu yapmamın kimseye bir faydası olmayacağını düşünüp bu günlük girdisini yazmaya karar verdim. iyi de ettim sanırım. Daha geniş anlatımda, kolay ulaşılabilir, herkes tarafından görülebilir, daha fazla kanaldan paylaşılabilir ve en önemlisi belki Google’dan bu ilşi nasıl yapacağını arayan insanlara faydası dokunur. Twitter: 0 – Günlük: 1!

Mutlu günler.

“LibreOffice’de PDF düzenlemek” için 11 yanıt

Zeki Merhaba,

Yine harika bir konuya değinmişsin. Bu konunun tüm detaylarına girmemizde büyük fayda olacak zira iş hayatında seninde söylediğin gibi çok fazla kişinin buna ihtiyacı var.

Sen videonu çek ve yine blogunda yayınla ancak bu tip konuları eğitim dokümanları haline getirip wiki’ye de koymak lazım.

Bu arada vakit bulduğumuzda bir araya gelip şu libreoffice wiki’sini de nasıl düzenleyeceğimizi konuşalım.

Draw ile aç dediğimizde açılmıyor. ASCII süzgeç seçenekleri geliyor. Sonrada Writer açılıyor. Nasıl açabileceğimi söyleyebilir misiniz?

LibreOffice sürümünüz ve işletim sisteminiz nedir?

LibreOffice için PDF import eklentisi kurulumda gömülü olarak geliyor.

Bu eklentinin kurulu ve etkin olduğunu kontrol ediniz. Araçlar Eklenti Yöneticisi

Onlarca PDF açtım, hiçbirinde bu hatayı vermedi.

LibreOffice 3.5.2.2
İnşa ID: 350m1(Build:202)
Sürüm bu.
Ubuntu 12.04 kullanıyorum. Eklentilerden sadece “Pyton için komut dizisi sağlayıcısı” var. bu duruma göre eklenti eksik galiba. Nasıl ve nereden yükleyebilirim bu eklentiyi?

Baktım da nedense Ubuntu’da kurulum CD’sinin boyutunu tutturmak için LibreOffice’i yalın halde sunmuşlar…

Yazılım merkezinde arama kutusuna libreoffice-pdfimport yazın, çıkan paketi kurduğunuzda eklenti de kendiliğinden kurulacaktır.

Bildiğiniz gibi Linux dağıtımları kurulumda gelen paketleri özelleştiriyor. Ubuntu böyle tercih etmiş. Etmese iyimiş. Türkçe yazım denetimi için libreoffice-zemberek eklentisini de yüklemenizi öneririm. Misal Pardus’ta bu eklentilerin önemlileri sistemle kurulu gelir. Windows kurulumunda da önemli eklentiler LibreOffice kurucusuna eklenmiştir.

Diğer eklentileri de aynı şekilde Ubuntu Yazılım Merkezi’nden yükleyebileceğiniz gibi, LibreOffice Eklenti Merkezi’nden de yükleyebilirsiniz http://extensions.libreoffice.org/extension-center

Ubuntu 11.10 için “apt-get install libreoffice-pdfimport” komutuyla pdfimport eklentisini kurabilirisiniz. Aynı komut büyük ihtimalle 12.04 için de işe yarayacaktır. 🙂

Düzenleme notu: paketin adı libroffice-pdfimport.

Merhaba,bu güzel yazınız için teşekkür ederim.Pardus Kurumsal 2 altında LibreOffice 3.3.1 sürümünü kullanmaktayım.Denemelerime göre düz azı şeklinde olan pdf dökümanları içe aktarmada hiç bir sıkıntı olmamasına rağmen resim içeren pdf dökümanlarını içeri aktardığımda resimler görünmemekte.Bu konuda bir öneriniz varmı?

Belgeye şu konu da eklenebilir:
Bir PDF dosyası içindeki herhangi bir sayfayı silmek istiyorsanız bu iş için yine LibreOffice Draw’ı kullanabilirsiniz. Bunun için dosyayı Draw ile açtıktan sonra ekranın solundaki Sayfalar çubuğu üzerinden, silmek istediğiniz sayfanın sayfanın üzerine gelin > Sağ Tık > Sayfayı Sil yolu izleyin.

Bir de Draw ile sayfa yönlendirmesini (yatay – dikey) değiştirme konusunda da yapılabilecek bir şey varsa bu da yazılabilir ama bu konuda yaptığım denemelerde (4.2 sürümünde) istediğim sonucu elde edemedim.

Merhaba.Open Office dosyasında çok önemli bilgilerim vardı.Yaklaşık 100 Sayfa.Tezim için aylardır çalışıp didinerek oluşturduğum dosya bugun düzgün açılmıyor.Ekrana ASCII Süzgeç Seçenekleri diye bir şey çıkıyor ve sayfa bomboş görünüyor.Ne yapmalıyım?Çıldırmak üzereyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir