Kategoriler
Pardus

Pardus “Sıfırı Tüketti”

Son birkaç günde yaşanan ayrılıklarla, TÜBİTAK’ta Pardus projesinde çalışan hiç kimse kalmamış. Kalan birkaç kişi ise diğer projelere geçmiş…

Şu anda Pardus projesinde TÜBİTAK tarafında çalışan geliştirici yok.

Ne denir bilemiyorum… Çok yazdım, yazdınız… Ben artık yazmaktan sıkıldım..

Nedir durum dersek:

  • Proje Ankara’ya taşınacak, ama hiç geliştiricisi yok.
  • Çalıştay üzerinden 2 ay geçti, hiç hareket yok.
  • Güç bela giden bir seçimle topluluk yöneticisi olarak sevgili Sezai Yeniay’ı seçtik.
  • Diğer temsilcilerle ilgili bir gelişme var mı bilmiyorum
  • Topluluktan arkadaşlar büyük özveriyle paketleri güncellemeye devam ediyor… Yarın bir süpriz yapıp kendi güncellemeleri olan “2012.3 Anka”yı çıkarmak niyetindeler. Ama  nedir, nereye kadar iş görür bilemiyorum.
  • Ne eski gelişttiriciler, ne de camia olarak bir çatal yapamadık. Hatta Pardus’a sahip çıkmayı dahi beceremedik.
  • Çatal için teknik bilgi beceri ve organizasyon kabiliyetine sahip kişiler sustu. Bizse kullanıcı olarak elimizden gelemeyen şeyleri yapamadık.
  • Son 7 ayda yaşanan tasfiye sürecinde, onca geliştirici ayrıldı ama daha “Neden” ayrıldıklarıyla ilgili ortaklaşa doğru düzgün bir açıklama olmadı.
  • Bu kadar gönül ve emek vermiş kişi bu olaylar karşısında “Dünyayı Yakacakken” kabullenmenin sessizliğiyle susup kaldılar. Özellikle Pardus yaşarken agresifçe onu savunan, toplulukla kavga etmekten geri durmayanların bu sessizlikteki naiflikleri ayrı bir mesele…
  • Bu saatten sonra bir şey olur mu dersek, beklemeyin…

Öyle işte… Pardus fiilen ölmüştür. Özgür yazılım camiaları ölülerin küllerinden doğacak projeleri gerçekleştirebilir elbette… Ama buralarda ben böyle bir camia bilmiyorum.

Emeği geçen herkese teşekkürler…

Bu trajediye sebebiyet verenleri de eminim yarın Devrim  ve Kayseri Tayyare Fabrikası olaylarındaki gibi anılacaklardır.

Anmak neyi değiştiriyorsa…

“Pardus “Sıfırı Tüketti”” için 8 yanıt

Güya bir çalıştay yapıp, “Pardus devam edecek” dediler. Anka bitiyor. 2011.3 demek fazla olur, sadece güncelleme içeriyor. Yayıma girdikten sonra da yapılacak güncellemeler ve düzeltmeler olacak ama sonra ne olur bilmiyorum. Depoyu yapan 3-5 kişiyiz. İşinden, okulundan artan zamanla deponun bakımını ve güncellemlerini takip etmeye ne sayımıoz ne de enerjimiz yeter. Daha depoyu Facebook pisi çiftliği grubunda ortaya attığım zaman, sonunu biliyordum. Ama bir umut, belki bir yerlerden başlayacak olanlar çıkarsa, somut bir başlangıç noktaları olur.

Depodan sonra Pardus defterimi kapatacağım artık. Bilgi ve becerilerim ile gelebileceğim yere geldim, şahsen ben daha da ileri gidemem. Zaten Pardus yeni b,ir dönemde tekrar ayağa kalkacaksa, bu, biz eski dönemin adamları ile olmaz.

Naçizana düşüncelerimdir…

Ubuntu kullansam da Pardus’a geçmeyi (kolluyordum,) istiyordum. Sonuçta aynı dili konuştuğumuz kişiler emek verdi. Türkiye’de yapılmış alanında öne çıkan tek proje. Sahip çıkan da yok anladığım kadarıyla. Bu sahip çıkma derken hem ekonomik desteği hem de devlet desteğini kastediyorum. Başlarda hatırlıyorum da ‘milli proje’ diye tanıtılmıştı. Okullarda, devlet dairelerinde kullanılacaktı..
Filmlerde vardır ya can çekişenler ve onları bu acılarından kurtaran son kurşun. O son kurşunu sıkacak eksik kalmış bir tek. Dışarıdan bakınca film böyle görülüyor..

2011 sürüm sonuna geldiğinde oyalıyorlar bizi diyenler haklı çıktı. Tübitak ismi olmadan bir Pardus çatalı bana kalırsa zorunlu hale geldi artık. Topluluğa ve LKD’ye bunun için çağrı yapılmalı. Şimdiye kadar yapılmış çalışmalar harcanmamalı.

Ben de bir şeyler yapmaya çalıştım. Paket ekledim güncelledim fakat katkı yapabilecek nitelikte insan çok az. Ufacık vakit aralığında katkıda bulunmak zor iş.
Zamanla bir topluluk olarak hareket edebilmeyi ve kavgasız gürültüsüz çalışmayı öğreneceğiz.
Ülkemizde ki linux topluluğu az ve kendi arasında zıt kutuplu insanları barındırmakta. Çoğunluğun aynı fikirde olacağını ve pardusa vakit ayıracağını düşünmüyordum. Şuan ki durumda pardusu LKD nin yönetebilmesini isterdim. Ama yukarıda ki durumdan dolayı bir şey beklemek mümkün değil.
Gönüllü olarak çalışılabilecek ortam sanırım daha yeni yeni devreye girdi. Sadece paket güncellemekle bu dağıtım birazda olsa devam edilir. Sonrasında ise belki bir mucize olur bir kaç geliştirici gönüllü olarak altyapı bakımlarını yapar.

keşke bu iç karartıcı yazıları hiç okumasaydım. insan üzülüyor. neden böyle oldu kimsw bu durumun sebebi olarak kendini görmüyor mu onlar üzülmüyor mu bilmem ilginç çok ilginç ve trajik. koca proje öldü öldü denilerek öldürülüyor katlediliyor. hiç mi umut yok kimsede………………..

Tam oldu artık, çok iyi bir işletim sistemi derken birden projenin durdurulması kararı alındı ve o andan itibaren başka distro arayışına girdim, fedora’ya bulaştım ama beğenmedim çünkü Pardus Fedoradan bile iyi durumdaydı sonra Ubuntuya geçtim memnunum. Gelişimine devam edecek olsa Pardus kullanmaya devam ederdim tabiki sonuçta çok birşeyle uğraşmaya gerek kalmıyordum.

Forumları takip edip anladığım olay şu idi; topluluk ile pardus yönetici ve geliştiricileri arasında hatta kendi aralarında bile çok keskin bir dünyalar savaşı vardı (biraz abartı bir benzetme oldu ama mazur görün). Belki ilk başlarda pek önemsenmedi ama daha sonraları bufarklılıklar çatışmalara dönüştü. Yapılmaya çalışılanlar, yapılanlar piyasaya sürülmesinde hep aksama hep sorun olarak karşımıza çıktı. Irsi bir şey herhalde elimizi attığımız şeyden hayır gelmiyor. Daha doğrusu başladığımız ve büyük umutlar bağladığımız bir projeyi daha başında elimize yüzümüze bulaştırıp mahvettik; onunla da kalmadık bi dünya millete rezil olduk. Suçu biraz olsun kendimizde aramak yerine başkasını suçladık, saçma sapan işlere zaman harcadık bu oldu.

Gel geleim şu çalıştay denilen, sonuç bildirgesinden hiçbir sonuç çıkmayan, toplasan 1 sayfa etmeyen sohbet havasında geçen olaya. Bazı kararlar alınmış saygım var ama komik. Cidden çok komik. Orada alınan kararların projeye başlarken alınması ve uygulanması gerekiyordu. Yol haritasının en başta çizilmesi, görev alacak arkadaşların en başında belirlenmesi gerekiyordu… Pardus projesi bu hale geldikten sonra ne yaparsan yap boş.

Tanıtımı hiç yapılmadı. Ne reklamını gördüm, ne de reklam panolarında posterlerini. Microsoft en ufak bir projede bir dünya reklamını yapıyor, Pardusun P’sinden eser yok. Ubuntunun Cartoon Network ve samanyolu TV’sinde reklamını izledim. Onu geçtim, Ulusal işletim sistemimiz var kullanma klavuzu yok. Herkes Linuxa geçsin diyorlar ama linuxu öğretecek yeni başlayanlara yol gösterecek bir döküman yok. (İnternette var demeyin sakın, herkesin internete ayıracak zamanı yok. En nefret ettiğim laftır “internette ararsan bulursun…Paylaşılmıştı” lafı) Nereden öğrenecek te kullanacak??

Neyse laf uzar. Şu bir gerçek Pardus bir mucize olmazsa tarihin tozlu sayfalarına adını yazdırdı. Kimse boşa ümitlenmesin, üç beş gayretli insanla bu iş olmaz. Olmadı da zaten…

Sürç-i Lisan ettim ise Affoluna..

Kalın sağlıcakla..

SAYGILARIMLA

Eski bir geliştirici olarak, eskilerin neden ses çıkarmadığını söyleyeyim.

Haftada iki gün iki saatlik toplantı için uykusuz seyahat ettiğimiz oldu, akşam döndük, sabah tekrar Gebze’deydik. Evrak işlerini unutup seyahat masraflarını kurumdan alamadığımız oldu. Sürüm yetiştirmek için bazen servisle eve gitmeyi, evde yemek pişirmeyi zaman kaybı görüp ofiste sabahladık, misafirhanede yer olmayınca ofiste minderlerde uyuduk. Bazen de ofise gitmeyi zaman kaybı görüp evde çalıştık, İK’dan laf yedik. Herkes bize “maaşlı geliştirici” derken, projede 5 senedir çalışan kişiyle, yeni işe girenin maaşı arasında 50TL fark vardı; özel bir şirkette çalışan yeni mezun arkadaşımız bizden çok maaş almaktaydı.

Hiçbiri koymadı, çoğu geliştirici evlilik gibi masrafları arttıran bir olaya kadar dayandı şartlara, ayrılırken de bir parçasını bıraktı geride. Ama topluluktan öyle sesler çıktı ki, bir de buna kurumun değişen tutumu eklendi ki; Pardus’ta çalışmak artık kimseyi mutlu etmez oldu.

Ayrılan unuttu Pardus’u, iyi de oldu. Şimdi kimsenin umrunda değil özgür yazılım. Türkiye iyi şeyleri haketmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir