Kategoriler
Pardus

Pardus 2011’e geçiÅŸ: Kmail ayarlarını taşımak

PardusTest ekibinde yer almasam da daimi test deposu kullanan bir 2009 kullanıcısı olarak artık Pardus 2011’e geçiÅŸ zamanım geldi. Nedense her sürümde böyle oluyor. Test deposu tam da 10 numara bir konfor sunarken yeni bir sürüm çıkıyor.

Yüksek lisans tez çalışmalarım dolayısı ile Kararlı 2009 Test deposundan 2011 sürümüne henüz geçememiÅŸtim. Bunun en temel nedeni tez yazımında atıf ve kaynakça yönetimi aracı olan Zotero‘nun Pardus 2011 üzerinde Firefox 4 beta9 ve LibreOffice 3.3 üzerinde, çalışması lazımken çalışmamasıydı. Neyse ki çalışmalarımı tamamladım ve Pardus 2011’e geçiÅŸ ile bu sorunu da takip edilecek sorunlar listesine aldım.

2011’e geçiÅŸ kararım ile her sürümde yaÅŸadığım Kmail yapılandırmasını tekrar yapmak istemediÄŸimden PardusWiki’deki Kmail yedekleme maddesini Pardus 2009-2011 geçiÅŸi için kullanabilir miyim diye düşündüm. Neyse uzatmayayım yaptım oldu.Çok da güzel oldu.

Ben sadece e-posta ayarlarımı aktardım onu da kısaca tarif edeyim.

Pardus 2009 sürümünde :

Ev dizininede Görünüm->Gizli dosyaları göster seçeneğini işaretleyin

.kde4/share/config/ yolu ile kmailrc dosyasını bulun ve biryere kopyalayın.

kmailrc’ye saÄŸ tıklayarak Kwrite gibi bir emtin editörü ile açın

folders[$e]=$HOME/.kde4/share/apps/kmail/mail satırını
folders[$e]=$HOME/.kde/share/apps/kmail/mail  olarak deÄŸiÅŸtirin ve kaydedin

kaydettiğiniz dosyayı Pardus 2011 üzerinde kde/share/config/ dizininde ve mevcut kmailrc dosyasının üzerine yazarak yapıştırın.

Kmail’i açtığınızda e-posta hesaplarınız karşınızda olacaktır. (Gmail ve Google posta servisleri kullanıyordsanız Kmail’i kapatıp tekrar açtığınızda daha iyi çalışacaktır)

Böylelikle Pardus 2011’e geçiÅŸ için bir küçük sorunu daha aÅŸmış olduk.

Bu yazıyı yazarken Firefox’un WordPress sürümümle hala dost olamadığını gördüm. Pardus 2009’daki gibi düzenleme ekranı hantal ve takılıyor. Ayrıca otomatik yazım denetimin Ä°ngilizce olarak gelmesi de gözümden kaçmadı hani (Kaçıncı sıradayım acaba?)

PeÅŸin söyleyeyim Pardus 2011’i kurduktan sonra tabisi de hemen test deposunu ekledim 🙂 Seviyorum!

“Pardus 2011’e geçiÅŸ: Kmail ayarlarını taşımak” için 3 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.