Kategoriler
Kitap

Kitap Tanıtımı: İlizarov Günlüğü

Dostum Sezai Yeniay ilk kitabını ‘Ä°lizarov Günlüğü’nü geçtiÄŸimiz hafta Google Play Kitaplar’da yayımladı. Zor bir zamanında yazdığı ve el birliÄŸi ile hazırladığımız bu kitabın burada tanıtımını yapmaktan da kıvanç duymaktayım.

İlizarov Günlüğü
İlizarov Günlüğü

“Sanıldığının aksine doÄŸa en mükemmele evrilmiyor, en kolaya evriliyor…” – Sezai Yeniay, Ä°lizarov Günlüğü

Sezai’nin kitabı bir günlük… ÇocukluÄŸunda geçirdiÄŸi bir trafik kazası neticesinde yaÅŸadığı onca ameliyattan sonra bir son ameliyatın hikayesi. Ä°lizarov tekniÄŸi ile kemik uzatımı sürecinde yaÅŸadıklarını teÅŸvikimizle, baÅŸkalarına da faydalı olsun diye, bir internet günlüğünden (http://ilizarovgunlugu.wordpress.com/) yazmaya baÅŸlamıştı. BittiÄŸinde bunu kitaplaÅŸtırmak için kendisine söz vermiÅŸtim. Geç de olsa eÅŸimin yardımı ve özgür yazılım araçlarıyla bunu baÅŸardık.

Kitabı değerlendirmek gerekirse, İlizarov Günlüğü ameliyatı ve teknik-tıbbi yaşananları anlatan bir kitap değil. Kitabı okuduğunuzda kader, talih ve hayatın ne kadar çileli olabileceği ve insanın bir şekilde bu zorlu engeller karşısında kendine bir yol çizebileceğini ve başarabileceğine dair inancınız pekişecektir.

Ä°ki gün önce hayatta ortalama bir insanın sahip olabileceÄŸi birçok ÅŸeye sahip bir insan olan Mehmet PiÅŸkin’in intiharı üzerine hayatı sorgulamış olabilirsiniz… Benzer bir çok örnek gibi, Ä°lizarov Günlüğü ve Sezai’nin hayatını önümüze koyduÄŸumuzda, insanın en temel içgüdüsü olan yaÅŸama güdüsünün ne kadar doÄŸal ve doÄŸru olduÄŸunun görüleceÄŸini düşünüyorum. Mutlak içgüdümüz olan yaÅŸamın asla bize mutlu tarafını garanti etmediÄŸini ve hayat oyununda kuralları biz belirlemesek bile mücadele gücümüzün tahminimizden de üstün olması sayesinde kazanacağımızı düşünüyorum. Galiptir bu yolda maÄŸlup da diyebiliriz. Türümüz böyle… Yoksa alçılanmış kırık ayağı ile kağıt toplamaya çalışan çocuÄŸun yaÅŸam mücadelesini nasıl açıklayabiliriz ki?

En zor en umutsuz anlarda bile zaman içerisinde -bazen ‘o zaman’ durmuÅŸ ve geçmiyorcasına can yaksa bile- bir çıkış muhakkak vardır.

Bu nedenle Ä°lizarov Günlüğü’nü okumanızı öneririm.

Kitabın hazırlanışı ile ilgili teknik kısma gelelim. İlizarov Günlüğü tamamen özgür yazılım kullanılarak yazılmış ve e-kitap biçimine dönüştürüldü; GNU/Linux tabanlı özgür işletim sistemleri üzerinde LibreOffice Writer ile yazıldı, LibreOffice için Writer2epub eklentisi ile e-kitap biçimine dönüştürüldü ve e-kitap yönetim yazımları Calibre ve Sigil ile son şekli verildi. Lisans olarak ise özgür bir lisans olan CC BY-SA 4.0 ile lisanslandı.

Eşim ve benim için bu ilk editörlük ve e-kitap oluşturma deneyimimiz oldu.

Ä°lizarov Günlüğü’nü serbest ÅŸekilde dağıtmanın yanı sıra, bir sayısal yayıncılık platformunda yayımlamak kitabı daha bir kitap havasında görmemizi saÄŸladı. (Eh biraz eski kafa bizde de var, kitaplar sanal da olsa bir raf üzerinde görülmeyi hakediyor diye düşünüyoruz…)

Nihayet Sezai kitabı Google Play Kitaplar‘da da yayımlamayı baÅŸardı.

lİlizarov Günlüğü Google Play'de
Ä°lizarov Günlüğü Google Play’de

Kitabı Google Play Kitaplar‘dan ücretsiz indirebilirsiniz, Google Books uygulaması ile cep telefonunuzda ve tabletinizde veya web okuyucusu ile masaüstü bilgisayarınızda okuyabilirsiniz. Kitabı okuduktan sonra yorum ve deÄŸerlendirmenizi kitabın sayfasından yapmanız güzel olacaktır.

Kitabın epub, mobi ve PDF biçimleri de dilerseniz şurada mevcut.

Neyse çok uzatmadan, kitabı indirebileceğiniz bağlantıları paylaşarak yazıyı sonlandırayım.

Son olarak, birçok kiÅŸinin faydalanacağı bir birikimi sunduÄŸu için Sezai’yi tekrar kutluyorum. Kitabın editörlüğünü devralarak sürüncemeden kurtaran eÅŸime buradan bir kez daha teÅŸekkür ediyorum.

Ä°yi okumalar.

“Kitap Tanıtımı: Ä°lizarov Günlüğü” için 2 yanıt

“LibreOffice için Writer2epub eklentisi ile e-kitap biçimine dönüştürüldü ve e-kitap yönetim yazımları Calibre ve Sigil ile son ÅŸekli verildi.”

kısmını adım adım anlatan bir El Kitabı hazırlansa faydalı olabilir mi?

Belki bir çok üniversite öğrencisi tezlerini bu şekilde hazırlayabilir veya biz notlarımızı toplamak için bundan faydalanabiliriz.

Tabi faydalı olabilir. wiki.libreoffice.org.tr’de bir belge de hazırlanabilir. Ama bu sıralar pek vaktim yok, benden baÅŸka da yazmaya hevesi olan var mı bilemiyorum.

Neyse ki kullanımı basit eklenti ve yazılım bunlar, işi olan kısa sürede kavrayıp işini görebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.