.

Kde 4.2 Beta 2 çıktıktan sonra temelli olarak Pardus üzerinde KDE 4 kullanıyorum. Neredeyse tüm ihtiyaçlarımı sorunsuz karşılıyor. Ve özellikle yeni nvidia 180.22 sürücülerinin paketlenmesinden sonra, malum nvidia ve kDE 4 performans sorunu ortadan kalkmış görünmekte.

Geçtiğimiz yıl duyurulan KDE 4.0 elbette aceleye geldi ve birçok kullanıcıyı hayal kırıklığına uğrattı. Fakat şunu açıkça söyleyebilirim ki  KDE 4.2 gerçekten kullanılabilir bir masaüstü, denemekten korkmayın. PArdus 2009’un KDE 4 masaüstü ortamı ile geleceğini göz önünde tutarak bir an önce alışmaya bakın ve karşılaştığınız hataları hata bildirim sistemine yazın 🙂

KDE 4.2 de elbette 3.5.10 serisi kadar kararlı olmayacak, fakat çok yakın olacak.her gün yeni hatalar bildirilmekte ve hızla çözülmekte özellikle bu son 1 haftada çok yoğun çalışılmakta , ama unutmayınız ki KDE 3.5 serisinde de her gün onlarca hata kaydı girilmekte.

Gerçekten yeni hızlı ve şık bir masaüstünüz olsun istiyorsanız KDE 4.2 sizin için güzel bir başlangıç olsun.

Şöyle birkaç ekran görüntüsü vermeden olmaz. Buyrun benim masaüstüm ve Kwin Masaüstü efektleri, compiz fusion’u aratmıyor 🙂
Resimleri büyütmek için tıklayınız.

2 YORUMLAR

 1. Merhabalar,
  Öncelikle KDE 4.2,’nin henüz kararlı depoda yer almadığını, test deposuna ise bugün içinde girmesini beklediğimi söyleme durumundayım.
  TEst deposunda şu an KDE 4.2 beta 2 paketleri bulunmakta.

  Eğer sabırsızlıkla bekliyorum kurcağaım diyor iseniz, test deposunun adı üzerinde paketlerin test edildiği depo olduğunu belirteyim izlemeniz gereken yok şudur :
  Pardus Başlatıcısına basıp (P)Paket Yöneticisini açınız Ayarlar —>Depolar sekmesine yeni Depo Ekleme :
  önce depo adresi olarak
  http://paketler.pardus.org.tr/pardus-2008-test/pisi-index.xml.bz2
  Depo adı olarak da test giriniz.
  Ardından : Yeni depo ekle depo adı contrib :
  depo adresi :
  http://paketler.pardus.org.tr/contrib-2008/pisi-index.xml.bz2
  giriniz, ve sağ taraftaki oklar ile contrib deposunu yukarı taşıyınız. Tamam deyiniz, depo güncellenecektir.
  Güncelleme işleminden sonra sol tarafta KDE 4 masaüstü çıkacaktır oraya tıklayıp çıkan diyalog penceresinde gereksiz dil paketleri haricindeki bütün paketleri seçiniz, (tr-TR) dil paketlerini seçmeyi unutmayınız. Birde lkdelibs-apidoc dökümantasyon kütüphanelerini seçmeseniz de olur (221 mb boyutunda olması gerekiyor )

  Bu paketleri kurunuz ardından ctrl+alt+F11

  komutuı ile konsola düşüp “su” komutu ile yönetici (root Olunuz)
  ardından :
  service kdebase stop
  service kdebase off
  service kdebase4-workspace4 on
  service kdebase4-workspace start

  ve KDE 4 masaüstü karşınızda.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here