Başlamak bitirmenin yarısı mıdır ?

Ortada henüz pek birşey yok ve olanlar da daha ham olsa da başlamak güzel. Tezim Avrupa Birliği Uyum Sürecinde Yoksullukla Mücadele ve Yeni Uygulamalar”ın bir bölümden bir kısım alıntı ;

Bireyler yaşamak için belirli bir gelire ihtiyaç duyarlar ve bu geliri elde etmek için kazanç elde edebilecekleri bir işe ihtiyaçları vardır. Özel sektör yaşamak için işe ihtiyacı olan bireyleri asla yeteri kadar istihdam edemez, sadece maksimum kar elde edebileceği seviyedeki iş gücünü istihdam etmeye reflekslidir. Bu durumda bir işe sahip olmayan ve nitelikli işgücü sunamayan bireyleri her zaman göz ardı eder. Özel sektörün istihdam yaklaşımında bireylere yaşam sürdürebilme amacıyla iş verme değil, karı sürdürebilme amacıyla işgücü kullanma temel amaç olarak yer almaktadır. Daha açık bir dille özel sektör yaklaşımı işçi tarafından işçinin çalışma nedenlerinden çok işletme tarafından işgücünün nasıl işlendiğiyle ilgilenir. Çoğu durumda işsizliğin azalmasına yönelik bir özveri işletme doğasına aykırıdır ve piyasa ekonomisinde işsizliğin yarattığı düşük ücret seviyesi daha çok arzulanan bir durumdur.

Böylece şunu söyleyebiliriz ki, özel sektör yaşamak için işgücü sunmak arzusundaki işsizlere yönlendirici ve eğitici bir hami olmaktan uzaktır.

Bir devletin sınırları içerisinde yaşayan herkes yaşamını sürdürebilmek için bir kazanç elde etme ve bunun için de bir iş sahibi olma hakkına sahiptir. Yokluk ve imkansızlık içerisinde yönlendiricilik görevi kuşkusuz devlete aittir.

Bir devlet eğer sınırları içerisindeki tüm kazanç getiren işlerden vergi alıyorsa, bütün ülke ekonomisini izlemektedir. Bu monitör etme görevi sadece vergi gelirlerini artırmak için değil ülkedeki potansiyel işgücünü yönlendirici faaliyetlerde bulunmak için muhakkak kullanılmalıdır.

Devamı daha doğrusu başı ve sonu muhakkak gelecek… Gelmeli…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here