Kategoriler
Genel

Pardus 2011’in Gidişatı!

Her yeni sürüm ile bazı eksikliklerin hataların gelmesi normal. Fakat önceki sürümlerin aksine bu hatalar düzeltilmiyor/düzeltilemiyor veya ilgi görmüyor ise bu pek normal değil.

Pardus 2011, 20 Ocak 2011 tarihinde yayımlandı. Bu süre bence Pardus için pek verimli geçen bir süre olmadı. Pardus 2011′ çıktığında girilen hata kayıtları iki ayı geçmiş olmasına rağmen hala ortalarda durmakta.

Örneğin ben bu satırları yazarken son sürüm  Firefox 4.0 üzerinde her kelimemin altı kırmızı çizgili yazılmakta. Çünkü hala Firefox öntanımlı olarak İngilizce dilinde imla denetimi yapıyor. Pardus’un hedeflerinde:

Tam Türkçe desteğini, hem karakter yapısının Türkçe’ye uygun (UTF-8 uyumluluğu), hem de kullanıcıya görünen tüm mesaj ve belgelerin Türkçe olması yoluyla sağlaması.

Maalesef bu durum bunun aksi bir gösterge. her sayfada her metin kutusunda İngilizce dil denetimi yapan bir tarayıcının öntanımlı olması yerine, imla denetiminin kapatılması belki de bu hedefe ve Türkçe konuşan kullanıcılara daha doğru bir yaklaşım olacak.

Diğer önemli hatalara gelirsek:

http://hata.pardus.org.tr/show_bug.cgi?id=16053

Birçok kullanıcı kapalı kaynaklı ekran kartı sürücüsü kullandığı için ekranının sol üst köşesinde abuk subuk çizgiler görünmekte. Bu sinir bozucu ve itibar zedeleyici bir hata. Hata kaydını incelerseniz, kullanıcıların farklı şeyler ve çözümler önerdiği fakat bunlara bir cevap alamadığını göreceksiniz(kdm yerine xdm kullanılması vb gibi). Bu tür hatalarda diğer dağıtımlarla eskiden kıyaslama yapılırdı. Bu şekilde çapraz kontrolleri bile yapmak için sanırım kullanıcı kitlesi hevessiz kaldı.

Benim canımı sıkan ve yeni kullanıcıların ciddi anlamda moralini bozan bir diğer hata ise,:

http://hata.pardus.org.tr/show_bug.cgi?id=16486

Pardus 2011, öntanımlı bir DNS sunucusu kullanmıyor, eğer DNS adresinizi değiştirmez iseniz sitelerin açılış sürecinde sinir bozucu bir bekleme/gecikme oluyor. Performans adına çok ama çok kötü bir hata. Forumlarda birçok kullanıcı bu sorunu dili döndüğünce belirtti, ve birçok kullanıcı da DNS adreslerinin değiştirilmesi için yardımcı olmaya gayret etti, başaranlar olduğu gibi başaramayıp küsenler, kızanlar da oldu. Peki son kullanıcıya, hakkaniyetli bir performans alması için DNS değiştirmesini söylemek-buna mecbur kılmak- ne kadar sağlıklı? Kullanıcı Windows XP kullanırken, web sitelerini görüntülemede hiçbir gecikme yaşamıyorsa, Pardus kurup bu gecikmeyi yaşaması Pardus ile ilgili bir sorun, hatanın tekrar değerlendirilmesi için açılmasını da belirttim ama hata kaydı halen “Bende çalışıyor olarak işaretli”.

Bunların dışında, 64 bit paket sorunları (Skype, Wine, POL, Amule-Amule’nin hta kaydı 2 ay önce açılmış ama halen dönüş yok-)

Bunlar özellikle yukarıda belirttiklerim ciddi anlamda “Kalite” sorunları. Şu an Pardus 2011’de Pardus 2009’da yapabildiklerimin birçoğunu yapamıyor olmak(ör. Bilgisayarı TV’ye bağlayıp film izlemek) -Keşke Pardus 2011 daha geç çıksaydı, mesela Mart gibi…- dedirtiyordu fakat gördüğüm üzere keşke Haziranda çıksaymış.

Eğri oturup doğru konuşalım. Pardus’un yaşadığı sorunlar Kalite sorunu diğer sorunların üzerine çıkmaya başladı. Camia/Topluluk gibi konular ön planda görülse de asıl sorun Kalite’de ve Bugzilla’da.

Pardus’un gerçek anlamda bir “Kalite Güvencesi/Yönetimi” politikası var mıdır?

Mutlu günler.


“Pardus 2011’in Gidişatı!” için 3 yanıt

Her zaman olduğu gibi süper tespitler. Ben de bu hataların takibinde daha aktif olacağım.

Kalite yönetimi konusunda ise, zaten depo politikaları, sürüm süreçlerinin politikaları konusunda eksikliker var diye düşünüyorum. Dağıtımın sürdürülebilirliğine ilişkin yapıyı baştan aşağı ele almalıyız ki, camia tartışmalarında yaşananlara somut cevaplar üretebileceksek herkes katılabileceği somut süreçler bulabilsin. Bunun bir parçası bu politika eksikliklerini de tamamlamak olmalı. Kaliteyi de not ettim minik cep defterime… Hızlı günler var önümüzde, senle de daha sık bir araya gelmeliyiz bence…

Tespitleriyle alkışlanacak bir yazı olmuş, internet jargonuyla “+1” demek istiyorum 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir