Kategoriler
Genel

Pardus Üzerine Notlar,Eleştiriler,Öneriler…

Pardus-Linux.org gezegenindeki ilk yazımda da belirttiğim üzere ,pardus konusunda eleştirilerim görüşlerim ve önerilerim üzerine epeydir bir yazı yazmayı düşünmekteydim ve kısmet bugüne imiş.

Herşeyden önce bu yazıyı okurken yazının temeline oturttuğum iki temel düşünce var, yazımı bu temel düşünceler ekseninde okuyup değerlendirirseniz sevinirim.

 1. Pardus Gerçekten iyi ve üzerinde çok emek harcanmış başarılı bir linux dağıtımıdır, diğer büyük dağıtımlardan aşağı kalır bir yanı yoktur,aksine birçok artısı da mevcuttur.
 2. Eleştiri ne kadar sert olsa da yapıcı yönü vardır, eleştiri yersiz de olsa dikkate almak gerekir ve aksine cephe almamak ; eleştiriyi yapan kişinin fikirlerini belirtme özgürlüğüne saygı göstermek gerekir. Eleştiri olmadan eksikleri görmek zorlaşır ve, eleştirinin yapıcı yönünü kabul etmek alçakgönüllü ve erdemli bir davranıştır.

Dedikten sonra görüşlerimi aktarmaya başlayabilirim.

Pardus ve Topluluk : Kullanıcısız bir işletim sistemi düşünmek ne kadar havada kalır ise, kullanıcılarını göz ardı eden bir işletim sistemi de o kadar havada kalır ve geleceğe yönelik kayıpları bugünden alır. Mevcut ortamdaki taraflaşma ortadan kaldırılmalı ve bir uzlaşı ortamı yaratılmalı.
Daha da açmak gerekirse diyalog ortamı ve faydalar çerçevesinde 10910 üyeli ve aktif bir destek forumu nedeni ne olursa olsun göz ardı edilmemeli,kişisel yanlışlar ve tutumlar bu kadar insana mal edilemez.

 • Özgür felsefede özgürlük temasında hareket ediliyorsa , insanlara alternatifini göstermeden tek bir adrese Öİ’ye yönlendirme ne kadar doğrudur ? Bu bir manipülasyon sayılmaz mı ? Özgürlükiçin sitesi özellikle son yeniliklerinden sonra gerçekten ilerleme gösterdi ,fakat bu destekli ve planlanmış bir proje olmasına rağmen açık yüreklilikle kabul etmek gerekir ki yeterli değil, içerik olarak çok eksik.
  Bu adreste Sayın Erkan Tekman’ın yazısından da anladığımız üzere özgürlükiçin sözleşmeli firma tarafından idare edilen bir hizmet sitesi,ve bunun için çaba gösteriyor, fakat gerçek anlamda olması gereken hedefleri aktiviteyi ne kadar yakaladı ? Pardus-linux.org arşivindeki bilgiler Öİ içeriğine kıyaslandığında acaba kaç kat zengin bir içerik kıyaslamış oluruz. Veya destek forumlarında bir soruya ortalama kaç gün/saat içerisinde cevap gelmektedir ? Cevap yazan kişi görev sahibi moderatör mü yoksa gönüllü yardımcı olmak isteyen insanlar mıdır ?
  Böyle iki oluşum neden aynı anda ortak paydada kullanılmıyor ? Neden yok sayılıyor ? En olmadık Rekabetten neden faydalanılmıyor ki ? Çıta acaba rekabet olmadan nasıl yükselecek ?
 • Pardus geliştiricileri : Çoğumuz anasayfadan sonra birde pardus gezegenine uğruyoruz, ama gezegende yeni bir yazı okumak gezegende hayat belirtisi bulmaya benziyor. Geliştiriciler çok yoğun çalışıyor olabilirler fakat 15’er dakikalarını ayırıp yeni neler oluyor, neler üzerinde çalışıyorlar veya paylaşmak istedikleri herhangi birşeyi okuyuculara aktarmak çok mu zor, yoksa gezegeni gözardı etmek çok mu kolay ?

Detaylarda Pardus :Çok ufak şeyler bazen insanların görüşünü değiştirebilir, özellikle disiplinli ve ciddi insanlar karşılarındaki projenin ciddiyeti konusunda izlenimlerini küçük şeylerden edinirler

 • Firefox’taki yer imleri : Bize çok geniş kısayol imkanı sunan bu yer imlerinden acaba kaç tanesi ölü olmayan site veya kaç tanesi Firefox’u destekliyor ? Haberler->E-haber->Açık Gazete trajikomik bir örnek,sitede en son haberlerin(manşetler) üzerine gelip kendiniz görünüz,bu site hiçbir zaman firefoxa uygun olmadı. Sitede gezinemedikten sonra yer imlerinde olması biraz ironik değil mi ? Yer imlerini ekleyenler acaba bunun farkında olmadılar mı veya hiç açık gazeteyi ziyaret etmediler mi ? Bozuk standartlara karşı olan insanlar bozuk standartlara sahip olan bir siteyi kullanıcılara neden sunar ki ?

Genel Olarak :

 • Pardus Anasayfası : Tasarım olarak biraz geride kalmadı mı ? Pardus’un bir linux dağıtımı,ondan da ziyade bir işletim sistemi olduğunu insanların anlaması çok zor. Yeni bir tasarım yeni bir içerik, yeni belgeler ve İnsanların ilgisini artıracak bir yapıya kavuşması gerekmez mi. Diğer dağıtım siteleri ile karşılaştırabilirsiniz.
 • Diğer Dillerdeki Pardus Siteleri : Italyanca pardus ölü durumda, şu anda özveri ile yürütülen birtek “Hollandaca Pardus” vardı ,fakat ona da bu aralar erişmek mümkün değil,forumu ile birlikte uçmuş görünüyor, ki distrowatch sitesindeki uluslararası forumdu. İngilizce pardus sitesi ise yine doyuruculuktan uzak ve vasat, anasayfaya en azından şık bir ekran görüntüsü koymak zor olmasa gerek.
 • Distrowatch/pardus: Distrowatch linux dağıtımlarının tartıldığı bir site, Pardus şu an son 6 aylık verilere göre günde 207 kez görüntülenme ile 35.sırada, kötü bir sıra değil ama pardus çok daha iyisini hak ediyor. Son 3 aylık ve 30 günlük verilere bakarsak ise durum vahim 50. sıralara çoktan düşülmüş durumda. En azından diğer dağıtımlar gibi arada pardus bülteni ve Güncel tutulan tam paket listesi ile albenisi artırılabilir.Baktığımızda diğer ciddi dağıtımlarda birçoğu paket listesini tam olarak distrowatch’ a aktarmış durumda(ubuntu,opensuse,mandiriva gibi ilk 10 dağıtım).Bu ciddiyet açısından önemli.Birde Distrowatch sayfasındaki bağlantılardan kaçı işe yarar bağlantı ?

Özetlersek : Pardus projesi geçen zamanda çok şey başardı ve başarıları daha büyük sorumluluklar ve daha fazla kullanıcı beklentisi getirdi. Daha ileriye gitmek için dünyaya açılma hedefine odaklanılmalı ki farklı atmosferdeki insanların katkılarına kesinlikle ihtiyaç var. Bu katkıları elde edebilmek için gerekli altyapı oluşturulmalı ve bunun idaresi için gerekirse gönüllü kullanıcılardan destek alınmalı, yetkinlik testinden sonra gerekli öncülük görevini üstlenecek birçok kullanıcının varlığından eminim

Önerilerim :

 • Yeni bir pardus başlangıç sayfası Türkçe ve Uluslararası: Uluslararası versiyon için gerekirse pardus.org gibi bir alan adı paraya kıyılıp alınmalı ki en.pardus.org, de.pardus.org gibi subdomainler ile tek çatı altından idare edilebilmeli ( Tanıtım,Dökümantasyon,Wiki) ve bunlar için gerekli niteliğe sahip gönüllülerden yardım istemekten çekinilmemeli(yetkinlik testi). (alan adına pardus.org a alternatif bir isim aklımda var, kötü emelli kişiler için gizli tutuyorum 🙂 )
 • Distrowatch sayfasına çeki düzen verilmeli.
 • Özgürlük İçin ısrarına devam edilse de diğer gönüllü siteler ve oluşumlar yapıcı şekilde desteklenmeli kimse Pardus projesinin kötülüğünü düşünmüyor.
 • Pardus başlangıç sayfası : Ben bunun için elimden geldiğince örnek bir sayfa hazırladım, burada duyurusunu yapmıştım ve BURADA. Bunun gibi bir sayfa firefoxta açılış sayfası olsa güzel olur (türkçe ingilizce) arama sonrası sponsor reklam geliri ile de talep edenlere bedava cd yollama projesi hayata geçirilip finanse edilebilir.
 • Pardus Dükkan nerede kaldı ? (pardus dükkan ihalesi ile birlikte ukaeka duyurularında birde teknik hizmet ihalesi vardı,şu an yayında yok ama ne olduğu hakkında fikri olan ?) Pardus dükkan Öİ bünyesinde hizmete girecekti, hazır öi demişken : E-dükkan-temalar-ParDon nerede kaldı acaba ? Tema konusunda sanat.pardus.org iyi bir ders olmadı mı ? İnsanları kde-look ‘ a yönlendirmek daha akıllıca değil mi ?
 • Ufak tefek eksikler giderilmeli, özellikle firefox bağlantıları derhal elden geçmeli.

Ve en önemlisi John Lennon‘dan “Give Peace a Chance” şarkısı özümsenene kadar dinlenmeli kavgalara küskünlüklere, göz ardı etmelere son verilmeli. Gerekirse öpüşülüp barışılmalı.

Listeye şu anda aklıma gelmeyen şeyleri ilerde ekleyebilme hakkımı saklı tutarım 🙂

Eleştirilerimin hoşgörü ile karşılanmasını umar, Saygılar sunarım.

“Pardus Üzerine Notlar,Eleştiriler,Öneriler…” için 4 yanıt

Öİ ve Erkan Tekman FSF’nin Türkiye şubesi sanıyor kendilerini. Herşeyi tekellerine almaya çalışıyorlar. Pardus-Linux.Org’u bitirme projesinin kalkış noktası bu. Topluluğumuza korsancı, faydasız, ne idüğü belirsiz korsancı depolar açan acınası insanlar diye lanet okuyan adamlar bunlar. Ne Özgür Yazılımdan birşey anlarlar ne de Linux’tan. Özgürlük için diyip tekel kurmak bu adamlara has bir saçmalık. Tek dertleri kontrol etmek. Neden böyle birşey istediklerinin anlamını takdirinize bırakıyorum.

Tekman ve saz arkadaşları tezgahlarını güzel kurdu. Milliyetçi duygulara hitap ediyorlar. Bizimki gibi 3. sınıf milliyetçi tiplerin bolca olduğu, ufak bir gazlamayla kolaya adam öldürüldüğü bir ülkede Milli işletim sistemi güzel bir argüman. Ama bu sadece Türkiye’deki Özgür Yazılım camiasına zarar veriyor. Kimsenin Özgür Yazılımdan, bu işin felsefesinden anladığı falan yok. Bugün malesef Pardus topluluğu bilinçsizce kendine verilen ürünü kabul eden, sorgulamayan ve Özgür Yazılım felsefesinden bi haber insanlardan oluyor. Hepsi böyle mi? Elbette hayır. Ama %99’u böyle…

Pardus projesi devlet desteğini çektiği gün ölecek amatör bir projedir. Gerçek bir Özgür Yazılım bir projesi de değildir. Sadece belli başlı kişilere güç ve çıkar sağlayan beyhude bir çabadır.

Tekman ve diğerlerinin görevden alındığını, Pardus projesinin bu halinin tarih olduğu günleri görmek ve yeniden yapılanmada aktif görev alabilmek dileğiyle!

Merhabalar,

Çok yerinde eleştiriler var, bir kısmının bilindiğine eminim, diğerleri için de teşekkürler. Belki bu bir itki olur ve düzeltilirler.

Her ne kadar şu anda uzaklarda, bir nevi hybernation kipine geçmiş vaziyette de olsam Pardus’u ilk günlerinden bu yana tanıyan birisi olarak işin sosyal boyutu ile ilgili kendi düşüncelerimi yazmak istedim yazıyı okuyunca. Elbette yazdıklarım benden başka kimseyi bağlamaz.

Pardus-linux.org oluşumunun ortaya çıktığı ilk günleri hatırlıyorum. Pardus geliştiricileri olarak bu girişimi sevinç ve heyecanla karşılamıştık. Gidip geliştirici günlüklerini karıştırırsanız o tarihlerde girilen yazılarda pardus-linux.org’un pozitif şekilde anıldığına, kullanıcıların çekinilmeden forumlarına yönlendirildiğine, geliştiricilerin forumlara üye olduğuna rastlayabilirsiniz. Ben kendi günlüğümde aradım ve gördüm:

http://cekirdek.pardus.org.tr/~meren/blog/search/?s=pardus-linux

Ne oldu da geliştiriciler pardus-linux.org’dan ümidi kestiler ben söyleyeyim. Komplo teorilerinin gereği yok, sebep aslında çok basit, bir yerde çok da duygusal.

Pardus-kullanıcıları e-posta listesinde üyeliği sonlandırılan bir kullanıcı bilgi e-posta adresimize ağza alınmayacak küfürler ile dolu bir e-posta attı. Kısa bir süre sonra aynı kişiyi pardus-linux.org’un yönetiminde görmek, pardus-linux.org’un Pardus geliştiricilerine tavır alan bir yapı haline dönüşmesini izlemek, benzeri e-postaları farklı mecralarda da rastlamak bizim için de pek keyifli değildi. Daha sonrası malum. Pratik ihtiyaçları karşılamak için pratik çözümler hayata geçti. Her şey üst üste geldi, bir türlü gerekli yakınlaşma sağlanamadı. Halbuki el ele harika işler yapılabilirdi. Bu trenin kaçmış durumda olduğu aşikar. Fakat ben tamamen ümitsiz değilim.

Elbette bireylerin davranışlarını oluşumlarla ilişkilendirmek bilgece değil. Fakat teoride çok güzel duyulan bu düşünce pratikte pek işlemiyor. Örneğin pardus-linux.org alanı tarafından gelen yazıların altında bir üstteki gibi yorumlar eksik olmuyor. Elbette “tezgah kurmak”, “milliyetçi duyguları sömürmek”, “özgür yazılımdan, Linux’tan bir şey anlamıyor olmak” gibi ezberden suçlamaları umursamamak, hatta bir adım öteye giderek neyin insanları bu şekilde düşünmeye ittiğini anlamaya çalışmak önce kolay, bir adım öteye gidildiğinde doğru olan şey. Zaten serde ön yargılar var, aşmak zor, bir de üstüne işe yarar kısmını dikkate almak için bilgelik gerektiren etkiler işin içine girdiğinde filizlenen umutları yitirmek pek kolay. Bu muhakkak iki tarafın da yaptığı bir hata.

Ne Pardus tarafında ne de pardus-linux.org tarafında bu saçma gerilime sebep olan insanlar insanlar kötü niyetli insanlar. Tanısalar birbirlerini severler bile. Herkesin acemileştiği, düşüncesizleştiği anlar olabiliyor işte. Örneğin tüm bu işlerin bu noktaya gelmesi de küçük bir mevzunun bir kaç kişinin aynı anda bu anına denk gelmiş olması neticede. Her neyse. Biraz zaman alabilecek olsa da düzelmeyecek bir şey olduğunu düşünmüyorum. Fakat empatiyi elden bırakmamak gerekli.

En nihayetinde tüm bu yaşanan saçmalıklar dahi, daha önce bu kadar geniş bir özgür yazılım topluluğuna ev sahipliği yapamamış acemi ülkemiz için bir deneyimdir. Kaybedilen bir şey olduğunu düşünmüyorum kendi adıma, hep beraber düşe kalka öğreniyoruz işte.

Eleştiri için kendi adıma tekrar teşekkür ederim. Kalanlara da tüm samimiyetimle biraz empati, biraz da özveri tavsiye ediyorum.

Selamlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir