Yırtık Paralarınızı Değiştirin !

16

Eğer hasarlı; yırtık veya bir kısmı eksik paralarınız varsa bunları değiştirebilirsiniz. Şöyle ki TCMB’nin Türk Lirasını ve İtibarını Koruma ile ilgili mevzuatından da anlaşılacağı üzere, “Bir ülkenin dolaşımındaki banknotların kalitesi o ülkenin gelişmişliğinin göstergesidir.”

Yırtık Para, hasarlı para, hasarlı banknot
Yırtık Para

Böylece ben de buna dayanarak bir kaza şekilde(!) yırtılmış, 14 15 parçaya ayrılmış ve bir kısmı eksik 50 Yeni Türk Liramı değiştirdim. Nasıl mı?
Hasarlı ve eksik banknotları Merkez Bankasına götürerek değiştirebilirsiniz, banknotun yırtılmış ve kaybolmuş parçaları, yani eksik kısmı %50 den az ise banknotun değerinde bir eksilme olmuyor, fakat banknotun eksik kısmı %50 den fazla ise paranız değiştirilemiyor.

Ben ise Merkez bankasına gitmedim, Ziraat Bankasının para değişimi yaptığını öğrendikten sonra Ziraat Bankası Moda Şubesi’ne gittim, yırtık olan parayı evde puzzle edasında bir güzel birleştirmiştik [ 🙂 ] görevli bayana parayı gösterince, kendilerinin değişim yapmadığını sadece Merkez Bankasına yolladıklarını söyledi, bende parayı görevli bayana teslim ettim, sağ olsunlar çok sıcak davrandılar, bir tersleme veya bu ne halde bir para alamayız gibi bir durum olmadı, paranın seri numarasını ve telefonumu bir dekonta yazdı ve para yollama işleminin Perşembe günleri olduğunu söyledi, ben de ilgilendikleri için teşekkür ederek çıktım.

Banknotun parçalara bölünmüş, ve köşesinin bir kısmının yırtık olduğu için değiştireceklerini ümit etmiyordum, ayrıca değiştirilse bile bankada karambole düşebilir diye düşünmek de aklımdan geçmedi, elimde sadece elle yazılmış bir seri numarası ve telefonumun olduğu bir dekont vardı ne bir imza ne başka bir şey…

Tam 1 hafta 1 gün sonra, Ziraat Bankası Moda Şubesinden arandım, paramın değiştirilmiş olduğunu ve gelip alabileceğimi söylediler. Hemen gittim, paramı teslim aldım, görevli bayana(Semra Hanım) çok teşekkür edip sağlam banknotuma kavuştum.

Böylece hem piyasadan hemde cebimden 50 YTL kaybolmamış oldu. Ayrıca Türk Lirasının itibarına küçük bir katkıda bulunmuş oldum.

Bu yüzden eğer eksik, yırtık veya herhangi bir şekilde hasarlı bir paranız varsa hiç durmayın değiştirin 🙂
TCMB ve TCZB ‘na Teşekkürler….Paylaş:

16 YORUMLAR

    • Banknotu birleştirirseniz ve %50 den fazlası kayıp değilse sorun olacağını sanmam. Para değişimi Merkez bankasında oluyor, Ziraat Bankası ise sadece parayı oraya yolluyor.

  1. dün sinirle yırttım 200 lük 100lük ve 50lik banknot 😀 sonradan pişman olmuştum.ama senin yazıyı okuyunca sevindim.bakalım bende götürcem inş. olur ..

  2. şafak bey aynı dertten bende müstaribimm bir anlık sinirle 5 adetten oluşan 200 lük banknotları paramparça ettim. toplam 1000 tl olan canımm paracıklarımı değiştirmezlerse ya çerçeve yapıcam yada konfeti olarak başımdan aşağıya eşim atıcak. 🙂

  3. Arkadaşlar bende bankadan nedense % 5 kaybı olan bir paa çektim. bu akıllılar madem eski veya yırtık paraları degiştiriyorlarda neden bankamatikelre koydujkları paranın yırtık olduguna bakmıyolar aman da ne TCMB’nin Türk Lirasını ve İtibarını Koruma dernegiymiş gözlerim yaşardıı.

    • bankamatik eksik para verirse çözümü basit. hesabınıza geri yatırıp, gidin başka bankamatikten çekin!eksik parayı bankamatikkabul ediyor. yarım saat önce test edilip onaylandı.

  4. Paranın bir kısmı Yanmış ORTA KISMINDA %5 LİK BİRDE KÖŞESİ BU PARAYI DEĞİŞTİRMEM MÜMKÜN OLURMU ACABA ? PARANIN KAYIP KISMI YANDIĞINDAN YAPIŞTIRAMIYORUM ???

  5. Ben cuzdanimi tamir ederken japon yapistirici kumasi gecip 100 tll nin uzerine akip paranin bir kismini cuzdana yapistirdim fakat daha cekmedim .. Korkuyordum para gitti diye ama cok saolun

  6. Benim sinir küpü eşim bana sinirlenip 50 tlye paramparça etti birleştirmeden avcılar ziraat bankası şubesine gittim değişim yapamayacaklarını TCMB gitmem gerektiğini söyledi 🙁

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here