Kategoriler
Pardus

Sesli Günlük Girdisi No: 1

Merhaba,

Uzun zamandır yapmak istediğim bir şeyi bu gece gerçekleştirdim. İlk sesli günlük girdimi kaydettim. Akademik yazılımlar, Uberstudent, Pardus, Özgürlükİçin topluluk süreçleri, Pardus eDergi çalışması vb gibi konularda düşüncelerimi dile getirdim.

Amatör bir kayıt oldu elbette, bir hatam, dil sürçmem olmuşsa kusura kalmayın.

Pardus 2009 üzerinde Fireox kullananlara not: Kayıtları bağlantılara sağ tıklayıp bilgisayarınıza farklı kaydederek dinleyebilirsiniz.

(Bağlantılar daha yüksek ses seviyesine sahip dosyalar ile güncellendi. Teşekkürler Anıl)

Sesli Günlük Kaydı 1.Bölüm   .ogg  5.6Mb

Sesli Günlük Kaydı 2.Bölüm   .ogg   10Mb

Mutlu günler

“Sesli Günlük Girdisi No: 1” için 7 yanıt

Güzel bir fikir, dinlemeye başladım, ancak saat geç olduğu için yarın dinleyeceğim tamamını, sadece küçük bir istek için yorum yazıyorum henüz :).

Kayıtların ses kalitesi güzel ancak seviyesi çok düşük. Bilgisayarın ve oynatıcının sesinin sonuna kadar açık olmasına rağmen çok az geliyor ses.

Oynatıcının sorunu değil, farklı oynatıcılarla denedim. Bir şekilde sesi arttırırsanız daha rahat olabilir :).

İyi çalışmalar.

Boyuna posuna kurban hızlarına yetişemiyorum maşallah sana yavrıııım:D Gerçi bilgisayarımda ilgili program eksik so iş yerinde dinleyemiyorum ama bilirim iyi iş çıkarırsın sen 😉

Benim de benzer planlarım var YouTube üzerinde hem sesli hem görüntülü (hem benim hem de ekranın görüntüsü) Pardus temalı bir yayın ama epey ileride şu an değil.

Kayıtları henüz dinlemedim ama bu şekliyle de bir eleştiri getirebilirim: yayın çok uzun sanırım iki bölüme bölündüğüne göre 🙂 “Daha sık daha kısa” daha iyi bir yayın politikası olabilir belki. Ama ilk bölüme özel böyle uzun bir bölüm de olabilir tabii.

Ayrıca önceki yorumda söylendiği gibi kayıtlar zor duyuluyor. Audacity’de iki efekt uyguladım (düzgele ve gürültü kaldırma) ve Dropbox üzerine koydum. Size sormadan yaptım ama sorun olmaz sanırım:

http://dl.dropbox.com/u/1836567/sesli-gunluk/audioblog-bolum-1-remix.ogg
http://dl.dropbox.com/u/1836567/sesli-gunluk/audioblog-bolum-2-remix.ogg

Dosyaları gece yarısından sonra sileceğim. Bilginize.

Ellerine sağlık.

Evet kayıt sesi düşük oldu. Hem mikrofonum iyi değildi hem de UberStudent’ı yeni kurduğum için ses ayarlarında optimizasyon yapmamıştım. Direk kayıda dalmışım. Tabi bir de gece yarısı olduğu için gerek ortamın sessizliği gerekse gürültü yapmadan bu işi bitirme isteği buna neden oldu.

Bu akşam zamanım dar, bu nedenle bu ogg’leri upload edemeyebilirim, olmazsa bilahare senden ister, veya aynı efektleri koymayı deneyebilirim.

Biraz uzun oldu kayıt, ama işte ilk elin günahı olmaz diyelim ne diyelim 🙂

Senin, hali hazırda videolu anlatımların var, bunların yanına dediğin gibi bir yayın hazırlarsan mi-kemmel olur! Yurt dışında bu çok yapılan bir yayın türü. Hatta bu tip yayınları Öİ’den videocast yapmak gibi bir hayalim de var.

Son olarak, nezaketini anlıyorum ama, şu sizi bizi bırak lütfen yahu!

Tamamdır, dosyaları siliyorum şimdi Dropbox’tan. Bundan sonraki kayıtlarda bahsettiğim iki efektin uygulanması iyi olur, tavsiye ederim. İkisinin de uygulanması çok basit ve internet üzerinde yeteri kadar belge var kullanımıyla ilgili.

Kayıtta mı sonra Twitter’da mı dinledim / gördüm tam hatırlamıyorum ama söylediğiniz gibi Pardus’un ve KDE’nin basit bir ses kayıt yazılımına ihtiyacı var ama sanırım yapması çok basit olduğu için kimse yapmaya tenezzül etmiyor. En son kontrol ettiğimde durum böyleydi.

http://www.mail-archive.com/gelistirici@pardus.org.tr/msg09145.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir