Kategoriler
Genel Pardus

Sayılar Önemlidir… Mesela 50…

Nasıl daha iyi bir Pardus diye düşünürken, bu kadar kalabalık bir ülkede ve kayıtlı üye sayısı bu kadar yüksek bir camiada acaba katkı olarak ne kadar geri dönüş alınabiliyor? Belki bir sayı çizgisi tutturmak, bu çizgiyi muhafaza etmek ve yükseltmeye çalışmak işerin ilerlemesini sağlayacaktır… Nasıl yapılacağı konusunda fikrim yok, ama hedefler için gerekli politikalar, politikalar için ise gerekli araçları ve yöntemleri bir şekilde bulabiliriz. İnsanları aktif katkı vermeye teşvik etmek ve devamlı bir yapı sağlamak atomun parçacıklarını teker teker keşfetmekten zor olmasa gerek…  İlla ki bir çözümü vardır….

  • Pardus geliştiricilerine her yıl dışarıdan 50 yeni geliştirici katılsa…
  • Pardus test ekibi 50 kişilik düzenli çalışan bir ekip olsa…
  • Hata takip sisteminde hata avlayan 50 kişi olsa…
  • Pardus çeviri ekibi düzenli çalışan 50 kişi olsa…
  • PardusWiki’ye aktif katkı veren 50 belge yazarı olsa…(Kayıtlı kullanıcı sayısı: 4.436)
  • Yeni sürüm çıkışlarında ve genel tanıtım çalışmaları ile 50 kişilk bir ekip ilgilense…
  • Özgürlükiçin.com ve Pardus-Linux.org forumlarına günlük en az 50‘şer mesaj düşse…(Oi:22.398 Plo: 14.658 kayıtlı üyeye sahip)
  • Yazılı ve internet medyasında ayda 50 Pardus haberi çıksa…
  • Her gün 50 kişi bilgisayarına Pardus kursa…

Herşey çok daha güzel olur sanki….

Sizce nasıl olur?

Mutlu günler…

“Sayılar Önemlidir… Mesela 50…” için 5 yanıt

Konusu yerinde bir girdi olmuş. Pardus yönetimi zamanında daha uygun kararlarla bu katkı artışını az sayıya rağmen daha nitelikli hale getirebilirdi 🙂 Sayın Tekman’ın vista dönemi katkı sunan kullanıcıların neden projeden uzaklaştığını sorguladığını bir girdisinde okumuştum. Eski geliştiricilerin sabırlı, anlayışlı üsluplarıyla, bir hataya verdikleri cevabın inceliğiyle potansiyel katkıcı/geliştirici adaylarını yüreklendirmeleri ve projeyi takip eden farklı seviyedeki takipçilere gelişmeler hakkında blog girdileriyle vs. iletişimde bulunmaları küçük görünen önemli detaylardan bazılarıdır. Hala aynı çizgide olan geliştiriciler (Onur Küçük,Ozan Çağlayan,Gökçen Erarslan gibi) olmasına rağmen projede vazgeçilmezlikleri nedeniyle eleştirilemeyen bir kaç geliştiricinin projeyi katkıcı/geliştirici/hata avcısı kazandırma bağlamında baltaladığını düşünüyorum. Elbette isteyerek yapmıyorlar bunu ve gerçektende hem iş yükleri azımsanmayacak kadar büyük hem de bir ikisi inanılmaz çalışkanlar. Ancak verimli takım çalışması için gözden kaçan eksiklikler var! Katkıcı geliştirici kazandırma adına şu anda yapılmakta olan bir hata var: PR ekibine ödevlenmiş sadık ama çoğunluğu çocuksu (öyle görüldüklerini sanıyorum) topluluk üyeleri yerine daha nitelikli linux gurularını projeye çekme gayretlerinin yanlış üslupla seyrediyor olması. Yenilik daha fazla gelişmeyi getirebilir ama yanlış bakış açısıyla projeye katkıcı çekmek yerine iyice yalnızlaşan bir proje görüyorum şu anda.

İkilemler (ücretli/ücretsiz geliştirici) çözülmeden, Özgürlükiçin.com ile saçılan tohumların yeşermesi, olgunlaşması için hala zaman olduğuna inanıp yeni strateji/yöntemlerle nitelikli katkıcı kazanma yolları bulunmadan, Türkiye dışından geliştirici kazanmak için engelleyici unsurların tespitiyle yeni yaklaşımlar aramadan olumlu gelişmelerin olmasını beklemiyorum.

Şahsen wiki ye katkıda bulunabilirdim, yeni haberler bildirebilir veya yazabilirdim, bilgim ölçüsünce yüzlerce hatanın çözümü için doğru raporlar sunabilirdim, yeni kullanıcılara/ bir kaç saatlik kullanıcılara laf sokmadan , azarlamadan, rencide etmeden yardım edebilirdim ancak yönetime/geliştiricilere olan sempatimin %90 lardan %50 nin altına düşmesi nedeniyle ilgimin başka bir projeye kaymasına engel olamıyorum. Ama hala bunca şeyi yazdığıma göre Pardus’a ayrı bir yer veriyorum sanırım. Yine de 0.6 roootfs kullanıcılığıyla başlayan bu deneyimin hala sürmesini isterdim :|?

Sayın Tekman’a belki bu sorum ulaşır ve derginin yeni sayısındaki yazısıyla tatmin edici bir yanıt alabilirim “vista dönemi kullanıcıları neden projeden uzaklaştılar?”

pardus bedava işçi arıyor heralde 🙂 millet bıktı pardus pardus her yerde bu saçma şeyi duymaktan. linux adı lekelendi halen nasıl çekinmeden böyle bir çağrı yaptırıyorlar sizi kullanıyorlar anlamıyoruz.

panuTE: vazgeçilmezler kim? bi de ozan iyi örneklerden mi yoksa kötülerden mi anlaşılmıyo yazıda. adam herkese ayar verip duruyo da…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir