Kategoriler
Pardus

Pardus Kullanıcı Anketi Sonuçlandı!

5 Kasım 2010 tarihinde duyurusunu yaptığım Pardus Kullanıcı Anketi bu hafta içinde sona erdi. Katılan herkese çok teşekkür ediyorum.

Çok aktif bir tanıtım çalışması yapmama rağmen sizin değerli emekleriniz ile katılımcı sayısı 363 olarak gerçekleşti. Bu rakam bence kişisel sayılabilecek bir çalışma için tatmin edici.

Katılımcıların duyurulardaki geri bildirimleri üzerine anket sonuçlarını üzerindeki değerlendirmelerimi buradan sizinle paylaşıyorum.

Ankette bulunan 13 soru ve verilen yanıtlar üzerindeki değerlendirmelerim:

Soru 1:


Birinci soruya verilen cevaplara göre, katılımcıların ezici bir çoğunluğu Pardus ile 3 yıl veya daha fazla bir süredir tanışmakta. Yani Pardus kullanıcı kitlesi 2007 yılındaki Pardus rüzgarı ile Pardus ile tanışmış diyebiliriz.  Burada diğer bir dikkat çeken  nokta ise Pardus ile yeni tanışmış kullanıcıların azlığı, bu demek oluyor ki son dönemde yeni kullanıcı kazanmak için pek başarılı olunamamış.  Pardus ile tanışması son 6 ay içinde olan kullanıcı oranı sadece %6, 1 yıl içinde tanışmış kullanıcı sayısı %7, yıl içinde tanışmış kullanıcı sayısı ise % 15. Bu tabloya baktığımızda yeni kullanıcı kazanma konusunda ciddi bir sıkıntı görülmekte. Bu konuda potansiyel yeni kullanıcılara yönelik çalışmalar yapmak gerekmekte.

Soru 2:


İkinci sorudaki amaç, Pardus kullanıcılarının Pardus ile nasıl tanıştığını öğrenmekti. Burada cevaplarda en yüksek oranda çıkan seçenek “Bilgisayar dergisindeki bir haber ile” seçeneği oldu. %27 gibi ciddi bir oranın ışığında diyebiliriz ki, Pardus kullanıcıları bilişim okur yazarı, veya bilgisayar konusunda meraklı bir kitle. Diğer seçeneklerden takip edilen forum&e-posta listesi Pardus kullanıcı kitlesi ile ilgili bu görüşü güçlendirmekte. Bu iki seçeneğin toplamı, kullanıcıların %48’lik kesiminin bilişim ve İnternet ile “yakın” temas halinde olduğunu gösteriyor,  İnternet ile ilgili diğer seçenekler de eklenince kullanıcı kitlesinin İnternet erişimi olan bir kitle olduğu görülüyor.  Üçüncü sırada olan %19 orana sahip “Arkadaşım Bahsetti” seçeneği ise Pardus kullanıcılarının gönüllü çalışmalardaki başarısını ve ikna kabiliyetini gösteriyor. %19’u bu konuda yüksek bir ora ve başarı olarak görüyorum.   Bugüne kadar pek aktif Pardus haberi göremediğimiz İnternet Gazeteleri %14’lük oran ile olması gerekenden çok geride olduğunu düşünüyorum, çok büyük potansiyele sahip İnternet medyası çok daha aktif kullanılabilir. Kullanıcıların  İnternet günlüklerindeki yazılar ise %8’lik bir oran ile boy göstermekte. Pardus bannerları ise beklediğimden çok düşük bir oranda %2 oranında kaldı. Sanırım bannerların doğrudan bir ikna kabiliyeti yok fakat sürekli bir farkındalık için gerekli. Pardus bannerlarını diğer baskın unsurları destekleyici olarak bir tanıtım unsuru olarak görmeye başladım.

Soru 3:


Üçüncü soruya verilen yanıtlarda gördüğümüz üzere Pardus kullanıcılarının sadece %34’ü aktif olarak Pardus kullanmakta ve bütün işlerini Pardus üzerinde halletmekte. Oyun ve diğer yazılımlar için Windows’a geçiş yapan kullanıcı oranı %30, yani bu kullanıcılar her iki işletim sistemini de kullanıyor. Bu konuda yapılabilecek şey  kullanıcıları özgür alternatiflere yönlendirmek veya WINE konusunda bir şeyler yapmak olabilir(ör. PardusWiki’deki WINE üzerinde CivilizationV kurulumu gibi). Burada asıl dikkat edilmesi gereken seçenek başka bir GNU/Linux dağıtımını aktif olarak kullanıp Pardus’u sadece göz gezdirmek için kullananların oranı. %26’lık bu kullanıcı kitlesinin “neden Pardus kullanmadığı” üzerine bir çalışma yapmak gerekli. Akıllarının bir tarafında hep Pardus olan bu kullanıcıların aktif Pardus kullanıcıları olmalarının Pardus’un gelişimi adına çok önemli olduğunu düşünüyorum. Anket katılımcılarının %26’sının ciddi bir oran olduğunun tekrar altını çizmek istiyorum.

Soru 4:


Bu sorunun amacı topluluk yapısını gözlemlemekti. Görüldüğü üzere kümeler konusuna girmeye gerek yok. Topluluk sitesine üye olmayan %17’lik kesimin de bu topluluklara katılması olumlu olacaktır. Bu toplulukların da kendi içerisinde ayrışması  yerine homojenleşmesi kullanıcılar adına olumlu olacaktır.

Soru 5:


Kullanıcıların destek kanallarını görmek için sorulan bu soruya verilen cevaplara göre, herkesin tahmin edeceği üzere Topluluk Forumları birinci seçenek olarak yerini aldı. Bu soruda beni şaşırtan E-posta listelerinin %20’lik bir oran ile ikinci sırada yer alması oldu. Doğrusu bu kadar yüksek bir oran beklemiyordum. Ben e-posta listelerine üye değilim, sadece arada bir göz atıyorum. Fakat gördüğüm üzere e-posta listeleri  kullanıların yardımlaşması ve paylaşımların başarılı olmuş. Hata takip sistemi ve IRC maalesef düşük bir performans göstermiş bulunmakta. Diğer forumlar %15 ile yüksek bir oranda bulunuyor, bu forumların Pardus bölümlerini merak ettim doğrusu.

Soru 6:


Bu soruya verilen cevaplar içinde tek değineceğim şey kullanıcıların %46’sının hata takip sistemine üye olmadığı konusu. Pardus’un gelişimi açısından kullanıcıların hata takip sistemine daha çok yönlendirilmesini, ve nitelikli hata bildirimi&paket isteği hata takibi ve hata takip sistemi çöpçülüğü gibi görevler alması gerektiğini düşünüyorum.

Soru 7:


Bu soruya aslında yapılacak bir yorum yok, yanıtlar açık. Benim de içinde bulunduğum %32’lik kesim olan hata kaydı girmeye üşenenler dışındaki sorunların ciddi olduğunu düşünüyorum. Gördüğüm üzere üşenenler için hata takip sistemi arayüzünde yeni değişiklikler yapılıyor. Üşenmemek gerek.

Soru 8:


PardusWiki’nin kullanıcılar için yerini tespit etmek için sorulan bu soruya verilen cevaplara göre. PardusWiki yararlanıcılar tarafından başarılı, fakat katkı konusunda sınıfta kalmış gibi görünüyor. benim de yöneticisi olduğum PardusWiki’nin aktif katkıcıları sadece %13. Yeni katkıcılar kazanmak için neler yapabileceğimizi değerlendirmemiz gerekiyor.  %4’lük kesim ise PardusWiki’nin ne olduğu konusunda bir fikre sahip değil, kullanıcılar için “çok önemli içeriğe” sahip PardusWiki’nin herkes tarafından bilinmesi için de birşeyleri gözden geçirmeliyiz.

Soru 9:


Çeviri çalışmalarına ışık tutmak için sorulan bu soruya verile cevaplara göre, yabancı dil bilip de nasıl çeviri katkısı vereceğini bilemeyen çok büyük bir kitle bulunmakta. %47’lik bu kitlenin katılımını sağlamak için çeviri ekibinin bir şeyler yapması gerekiyor. Şu anda kaç kişi ile yürütüldüğünü bilmediğim çeviri çalışmalarına en azından bu anket katılımcılarının yarısı yani 78 kişi’nin dahil olduğunu düşününce bu çalışmaların çok aşama kaydedeceğini düşünüyorum. Bu konuda muhakkak bir şeyler yapılmalı.

Soru 10:


Kullanıcıların kullanım amaçlarına ışık tutmayı amaçlayan 10. soruya verilen yanıtlar üzerinde  benim dikkatimi çekenler: Grafik Video işleme, Web tasarım,  Program geliştirme cevapları. Bu soruda birden çok seçenek seçilebildiği için yüzdelik oranlar yerine sayılara baktığımızda Pardus projesine katkı verebilecek birçok kullanıcıyı görememek için kör olmak gerekiyor diye düşünüyorum. Bu kullanıcıların tanıtım faaliyetleri ve katkıcılık gibi alanlara çekilmesi için içermeci bir politika oluşturulması gerekiyor.

Soru 11:

ÇoMak Projesi’nin hayata geçtiğin, ve bütün masaüstü ortamlarının Pardus üzerinde iyi çalıştığını varsayarsak, tercihiniz hangi masaüstü ortamından yana olurdu ?

Bu soruyu değerlendirmeyi aslında 12 ve 13 sorulara verilen yanıtlar doğrultusunda yapmak daha sağlıklı olacaktır. Ama özetle şunu söyleyebilirim Pardus kullanıcılarının %46’sı KDE dışında bir masaüstü tercih etme eğilimde iken kullanıcıların %36’sı GNOME masaüstünü istiyor.

Soru 12:

Pardus’un en çok sevdiğiniz üç yönü nedir?

Bu soru ve 13.soruya verilen yanıtları alt alta toplayarak bir *ods dosyası olarak kaydettim.  Bu dosyayı buradan indirebilirsiniz ve orijinal yanıtlara göre sizde kendi değerlendirmenizi yapabilirsiniz. Verilen cevapları kendimce etiketleyerek bu etiketlere göre 2 grafik oluşturdum. Grafiklerin üzerine tıklayarak yeni sekmede büyük hallerini görebilirsiniz. Tekil cevaplarda çok dikkat çekici konular var, fakat etiketlediğim için hepsini detaylı olarak yansıtamıyorum. Bunları siz bu ods dosyasında Sevilen ve Sevilmeyen çalışma sayfalarında görebilirsiniz.


Bu soruya verilen yanıtlara göre yaptığım etiketlemede, Milli/Ulusal/Türk Yapımı en çok tekrarlanan etiket oldu. Verilen yanıtlara baktığınızda kullanıcıların farklı ifadeleri olduğunu görebilirsiniz. Bunun yanı sıra “Bizim Olması” ayrı bir etiket olarak sonuçlarda yer aldı. Bunu ben daha yüksek seviyede bir benimseme olarak algıladım, ve verilen yanıtlarda net biçimde bu ifade vardı. Etiketler arasında benzerlik, yakınlık olabilir, ifadelere göre ayırmaya çalıştım.
Anket duyurusuna yapılan yorumlarda Pardus geliştiricilerinden Gökçen Eraslan 12. ve 13 sorulara verilen yanıtların derli toplu hale getirilmesinin işlerine yarayacağını yazmıştı. Bunları ben bahsettiğim *ods dosyasında derlemeye çalıştım. “Sevilenler” ve etiketleri bende mevcut fakat “Sevilmeyenler” ve karşılarındaki etiketler bir kaza sonucu karıştı. Zaten değerlendirmeleri kendilerinin belirleyeceği konu başlıkları ve etiketlerden yapmaları daha sağlıklı olacaktır.

Soru 13:

Pardus’un sevmediğiniz üç yönü nedir?


Pardus’un sevilen yönlerinde benim etiketlerime göre ağır basan sorunların en başında Pardus depolarının yetersizliği geliyor. Bunu KDE’nin takip etmesi ise şaşırtıcı, KDE net bir şekilde ifade edildiği için bunu bir diğer etiket olan Başka Masaüstü desteği olmamasından ayrı tuttum. Bu sorunlarda dikkat çeken sorunlardan biri de ” Geliştiricilerle ilgili sorunlar” bunların detayları tekil cevaplarda mevcut. Yardım alamamak kullanıcıların bir diğer sıkıntısı olarak öncelikli ele alınması gereken konulardan biri.

Bahsettiğim gibi bunlar benim etiketlerim, 12. ve 13. soruların yanıtların derlenmiş hali sizlerin ve geliştiricilerin ve proje yönetimin değerlendirilmesi için —>burada.
Anketin tamamı ile ilgili sonuçları görebileceğiniz ve xls, csv, formatlarında indirebileceğiniz adres : http://www.kwiksurveys.com/results-overview.php?surveyID=HODDMG_46e0e937&mode=4

Bütün katılımcılara değerli fikirlerini paylaştıkları için çok teşekkür ediyorum. Dileğim bu değerli görüşlerin yetkin kişiler tarafından değerlendirilmesi ve Pardus’un gelişimine bir katkı sağlamasıdır. Ellerinize sağlık 🙂

Anket ile ilgili fikir görüş ve değerlendirmelerinizi yazmaktan çekinmeyiniz.

“Pardus Kullanıcı Anketi Sonuçlandı!” için 6 yanıt

Eline sağlık, çok kıymetli güzel bir çalışmaydı başından beri; sonuçlarını da böyle özenle yorumlayarak yayınlaman harika olmuş. Bakalım bu sonuçlarda eleştiri olarak almamız gerekenlerle ilgili neler yapabiliriz… (Bir kısmına katılmadığım ama özenini yine çok sevdiğim önceki toplu eleştirilerini de göz önünde bulundurarak…)

Bu arada henüz teknik sıkıntıların bir bölümünü aşamadık ama, KDE Türkiye topluluğunun teknik olanaklarını güncelleyip iyileştirmeye çalışıyoruz. Rail sağolsun e-posta listelerini elden geçirdi, Türker LKD topluluk sunucusunda altyapıyı düzenliyor, İbrahim’le ben de çeviri organizasyonu için ucundan tutmaya çalışıyoruz. Yakında yepyeni bir transifex ile KDE çevirileri çok kolay hale gelmiş olacak. Böylece “yabancı dil biliyorum ama…” diyen arkadaşları KDE.org.tr adresinde toplanıp işbirliğine yönlendirebileceğiz. Hem Pardus’un hem diğer Linux dağıtımlarının yararlanabileceği kaliteli, yetkin bir Türkçe KDE başlı başına büyük iş…

Surekli GNU/Linux kullanan ama Pardus’u kullanmayip sadece takip eden biri olarak anket benim icin uygulanabilir degildi. Anket sadece Pardus kullanicilarini hedefledigi icin bu durum normal ama bazi maddeleri yorumlarken benim gibi bircok kisinin de oldugunu hesaba katmak, tablonun daha dogru tahlil edilmesine yardimci olacaktir.

Ornegin 3. sorudaki “Pardus’u sadece goz atmak icin kullaniyorum” diyen %26’in, “Cogunlukla GNU/Linux kullanan ama Pardus hic kullanmayan” kullanicilar da hesaba katildiginda cok daha buyuk bir orana sahip olacagi gibi…

Sonuçları merakla bekliyordum. Güzel bir çalışma oldu. Tebrik ederim. Sonuçların Pardus ekibi tarafından dikkatle inceleneceğini düşünüyorum. Daha iyi bir Pardus için çok önemli ipuçları var.

Eline sağlık Zeki…

Kendi içimizde de konuşmaya, sonuçlar çıkarmaya başladık. Özgürlükİçin’in yönetimini tabana daha fazla nasıl yayarız, nerelerde hata yapıyoruz, nerelerde çok doğru işler yapıyoruz gibi sorulara ışık tutan bir anket olmuş. Kutlarım.

İncelemenizi merakla okudum, üstelik seviye olarak henüz sıfırım diyebilirz. Öyle ki hala kavramları anlamay çalışıyorum. 3 yıl kadar önce kısa süreli, Linux lite ve ubuntu denemiştim fakat kısa sürmüştü. Sebebide kullandığım yer bir tv kanalı idi ve kullanılan video kurgu programları win ile uyumlu idi. (bknz. Canopus Edius) Linux ile uyumlu olmadığından tam emin değilim ama performansı konusunda şüphelerim vardı, nitekim o dönem core2 duo mağazalara henüz inmeye başlamıştı. Bir render olayında dünyası kayıyodu aletlerin.

Anket incelemenizde Neden Linux sorusunun cevapları içerisinde Güvenlik ve Virus olmaması, şimdiki geçişimde benimde tercih nedenlerimdir, Bence bu ikisi tek başlıkta Güvenlik olarak adlandırılabilir ve ikisni topladığımızda 67 oy ile liste başı olur. Webtasarımcı olarak bilgisayarım üzerinden sitelerimden birine bulaşan bir virüs Linux düşünmeme sebep oldu.

Ayrıca sorulardan birinde dil katkısı olanların daha fazla katkı sağlayabilceğinden bahsettiniz, ben o %40 küsürlük dilimin tamamının faydası olacağını sanmıyorum. İnsanlar bilgisyar terimlerini kendi dillerinde yada ingilice bile duymadan nasıl çeviri yapabilirler. Sıradan bir çevirmen işi değil. kodlama, programcılık, tasarım, donanım vb. kökenli iş/işler yapmış olması bilgisayar terminolojisi şart. Yani çeviriyi herhangi birileri yapamaz.

Pardusu nerden duydunuz orusunda aldığınız cevaplardan, Arkadaştan duydum cevabı yorumlarınız çok isabetli. Sonuçta insanlar birbirinden etkilenir x kişisi winde yaptıklarıın sorunsuz ve kolayca yapması halinde, yerli malı, milli unsur, özgürlük ve güvenlik gibi artılarıyla hesaba giren Pardus her zaman kazançlı çıkar. Fakat Pardusun dışarıdan sahipsizmiş gibi bi imajı var, tamam bu bir ortak geliştirme, açık kaynak kod, herkes geliştiriyor benim kastım imkanlar dahilinde.
Tübitak ın katkıları yeterli değil sanki gibi geldi. belki yanlış biliyorum ben acizane fikrimi söylüyorum.

Ben seviye oalrak başlangıçtayım, henüz donanımlarla uğraşıyorum, örneğin tv kartının sesini almıyorum, win deki gibi bi realtekin arayüzü yok Kmix in söylediklerini ben anlamıyorum, test sürüşlerindeyim bu gibi konularda.

Umarım ihtiyaçlarımı karşılar Linuxla devam ederim pardon Pardus ile.

tekrar elinize sağlık. Daha üzerine konuşulurdu ama benim seviyem yetersiz.

İyi Çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir