Pardus Geliştiricileri Lütfen Not Alsınlar

3
Pardus Penguen ile Birlikte
Pardus Penguen ile Birlikte

İddialı bir başlık oldu biliyorum. Ama birilerinin artık şapkayı önüne koymasının vakti geldi de geçiyor.

Sanırım 8 Ağustos tarihinde bir Camia toplantısı olacak, öncelikle bu toplantıya davet edilmediğim için teessüflerimi bildiririm 😛 Elbette şaka yapıyorum, böyle bir toplantıya verebileceğim bir katkı yok, ben sadece alçak gönüllü bir kanaat önderiyim(!) 😛

Cıvıtmadan konuya girelim, Pardus 2007 çıktığından bu yana Pardus kullanmaktayım, bunca zamandır elimden geldiğince düzgün bir kullanıcı olmaya çalıştım, verebileceğim katkıları verdim, Pardus’a katabileceğim renkleri katmaya gayret gösterdim. Bu süre zarfında çeşitli platformlarda Pardus ile ilgili soruları yanıtlamaya çalıştım, forumları takip ettim, geliştirici listesi’ne ve buildfarm listesine acaba yeni ne var diye hep merakla daldım baktım. Bu rutin o kadar çok zamanımı aldı ki inanamazsınız. Her gün çevrim içi gazete okumak gibi bir şey, güde 8-9 kez….

Bu geçen sürede çok şey gördüm, çok sorun yaşadım, çok çözüm bekledim ve beklediğim çözümlere kavuştum. İlk Pardus’la tanıştığım zamanki heyecanı unutamıyorum, her şey ince ve özeldi sanki. O yeşilimtırak grub arkaplanında bile birçok detay vardı, bir ruh vardı. Geri kalan şeyleri siz düşünün, tasma, kaptan, çomar, :/sysinfo, Tulliana simge teması, duvarkağıtları….

Bu görsellerin yanında daha güzel olan bir şey bir emek, ve bu emeğin pozitif yansıması yaratıcı bir ruh hali vardı. Daha net anlatmak gerekirse şimdi ile kıyaslanırsa o zamanlar barış ve umut rüzgarları esmekteydi. Herkeste büyük bir heves ve Pardus’u el birliği ile daha ileriye taşımak için büyük bir yapıcılık vardı. Sonra ne olduysa o ilk günlerdeki ruh kayboldu. O kullandığımız işletim sistemi bize o günlerde canlı ve sevimli bir şey gibi geliyorken, bugün sadece bir işletim sistemi gibi geliyor.

Öyle ki çarklar sanki çalışmıyor, Pardus ana sitesi epey bir zaman ölü bir proje sitesi sayfasından farksız idi, Pardus gezegeni ise yıllar önce ölmüş gibi, arşivlere bakarsanız o eski ruhun izleri çok öncelerde kalmış. Yeni sürümlerde öyle hatalar halen açık ki sanki hiçbir ilerleme kaydedilmemiş, çoğu şey eksik ve kusurlu, sistemde Türkçe olması gereken diyaloglar bile İngilizce ve bir şey değişmiyor. Çok basit sorularda bazen insan o kadar yalnız kalıyor ki, sanki Pardus kullanan bir avuç insandan başka kimse yokmuş zannediyor.

Bunun üzerine birde yaşanan tartışmalar, varılamayan uzlaşmalar ve kavgacı tavırlar eklenince bazı şeylerin tadı tuzu sanki iyice kaçmış diyor insan.

Kendinize neden “Pardus” kullanıyorum diye sorduğunuz zaman 2 yıl önce verdiğiniz şevkli cevapları tekrar edebiliyor musunuz ? Bazı şeylere olan inancınız hala güçlü mü ?

Proje yönetiminin sadece katkıcıları değil, kullanıcıları da dışladığını yoğun olarak hissetmekteyim. Pardus ismi dışında Pardus’un kimliği korunmadı hiç. Eskiden Penguene sarılmış bir Pardus vardı, şimdi ne var ? Açmak gerekirse, IRC kanalında kaç kişi var ? Pardus ile ilgili forumlarda kaç kişi var, Pardus Wiki’de kaç kişi var ? Kişiden kastımın geliştirici olduğunu anlamışsınızdır. En çok ağrıma giden şeylerden biri ise 3 tane Wiki seferberliği yapıp da 1 tanesinde 1 geliştiricinin gelip de 1 madde yazmaması oldu. Bu derece mi zamanları yok, yoksa bu derece mi topluluğa uzaklar ?

Sanırım geliştiriciler kendini çalışma ortamı ile izole eden, ve çok çalışan ama vatandaşa yönelik pek de aldırış etmeyen, sadece tebliğ ve yönetmelik gereği işini layıkıyla yapmaya çalışan devlet memurlarına dönüşmüşler. Ve bu süreçte maalesef o ilk zamanlardaki Pardus ruhu kaybolmuş….

Umarım bu toplantıda kaybolan eski ruh yeniden yakalanır, orunlar çözülür, küsler barışır ve yine umut ve barış rüzgarları eser.

Benim bundan sonra izlenecek politikalar ile ilgili naçizane önerilerim ise;

 • Katkıcı adaylarının olabildiğince motive edilmesi
 • Katkıcıların hakça imkanlara kavuşması, ve takdir edilmesi
 • Bazı katkıcıların yaptıkları katkıların göz ardı edimlememesi, bunun yerine resmi olmasa da yol açmak adına yardımcı olunması (Bknz: Pardus Gnome Project)
 • Çabucak bir Pisi Paketi Atölyesi açılması ve düzenli olarak yeni paketçilerin kazanılması için IRC veya gerçek toplantılarla çalışmalar yapılması,
 • Düzgün bir test mekanizmasının oluşturulması ve kalite için bunun branşlara ayrılması. Bir kullanıcı olarak temel önceliklerimi aşağıdakiler oluşturmakta özellikle bunların doğru ve daha geniş bir donanım yelpazesinde test edilip kronikleşen hatalardan arınması beni çok mutlu edecektir.:
  • Sorunsuz çalışan bir OpenOffice.org ofis yazılımı,
  • Türkçe yazım denetimi
  • Düzgün çalışan ekran kartı sürücüsü
  • Sorunuz,sessiz sakin kendi halinde insana cinnet geçirtmeyen bir ağ yöneticisi
 • Kullanıcılar için ara sıra yayınlanacak süpriz bannerlar, duvar kağıtları, sosyal mesajlar, en olmadı onlara hitaben bir günlük girdisi… Ne bileyim küçük ama insanları mutlu edecek şeyler bunlar, kullanıcılar da değer verilmeyi önemsendiklerini ara sıra da olsa görmek isterler. Bunu topluluk sitesinden değil bizzat proje tarafından görmek isteriz.
 • Pardus kullanmanın ayrıcalık olduğunu tekrar insanlara hatırlatacak yenilikler yapılmalı.
 • Kullanıcı memnuniyetini ölçmek için bir anket hazırlanmalı.
 • Kullanıcı profili üzerine bir çalışma yapılmalı.
 • Pardus tanıtımı ve yaygınlaştırılması için kullanıcılardan yardım istenmeli, yeni işbirlikleri yapılmalı, ve yeni araçlar yöntemler ortaya konmalı. (Bu konuda çok detaya inilebilir, ama kısaca şunu söyleyeyim Pardus’un tanıtımı ve yaygınlaştırılması adına bugüne kadar kayda değer bir şey yapılmadı, bu işi anlaştığınız büyük firma değil büyük kalabalıklar daha iyi yapacak emin olun)

Vs. Vs. Sonuç olarak ben bir kullanıcı olarak önerilerimi yaptım. Sizde kendi önerilerinizi yapın ve bunu bir şekilde duyurun.

Önümüzdeki iki üç ay daha önce yaptığım, yukarıda bahsettiğim rutinleri tekrar etmeyeceğim. Pardus projesini takip için ayırdığım zamanı da böylece farklı işler için kullanacağım. Tamamen tezime konsantre olacağım. Alışkanlıklardan kurtulmak zor biliyorum, bu sürede sadece Pardus-Wiki yöneticilik görevimi bekçi olarak ifa edeceğim. Ara sıra da buradan bir şeyler karalamayı da ihmal etmem 🙂

Paylaş:

3 YORUMLAR

 1. Çok fazla şey istemişsin. Ne zaman dünya tersine döner o zaman isteklerin yerine getirilir :). Bunun nedeni ise Pardus’un kullanıcı istekleri doğrultusuna yön kazanmaması ve bir özgür yazılım projesinin çok uzağında oluşudur.

 2. valla ne doğru şeyler söylemişsin. malesef pardusa karşı milli olduğundan olsa gerek bir tabu var kimse eleştiri yapamıyor. ama sen açık açık ve mantıklı bir şekilde söylenecek şeyleri söylemişsin. tebrikler

 3. Bu biraz da Türk Milleti’nin tembellğinden geliyor. Artık insanlara Pardus yaramıyor. Emin ol Pardus’un alt yapısını yerinde tutup temalarını değiştirsen ve milletin önüne de farklı bir isimle çıkarsan herkes yine rağbet gösterir.

  Ayrıca Pardus ana geliştiricileri tanıtımlar, eğlenceler hazırlamalılar.

  Örnek vermek gerekirse Cevahir Alışveriş Merkezi’nin önünde bir stand kurulmalı, müzikleri çalınmalı, Pardus maskotu meydanda gezmeli ve herkese broşür-CD dağıtılmalı. Bilişim ile alakası olmayan kişiler bile Pardus üzerinde işlem yapabilecek duruma getirilmeli.

  Benim söyliyeceklerim bu kadardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here