Pardus 2009 Duvar Kağıdı

6

İşte kendi has imalatım Pardus 2009 duvar kağıdı. Pardus 2008 için hazırladığım “Mavi Leopar” ilgi görünce 2009 için de boş durmayayım dedim.

İşte yeni çalışmam “Güç ve Gizem” umarım beğenirsiniz.

Pardus 2009 Yazısı ile Duvar Kağıdı Çalışmam Güç ve Gizem
Pardus 2009 Duvar Kağıdı Çalışmam Güç ve Gizem Soğuk Mavi
Pardus 2009 Duvar Kağıdı Çalışmam “Güç ve Gizem” Soğuk Mavi
Pardus 2009 Güç ve Gizem
Pardus 2009 “Güç ve Gizem” Sade*

Yeni çalışmaları da eklemeyi unutmayalım 🙂
İşte Air Temasına uyumlu iki yeni duvar kağıdı :

Pardus 2009 Air Siyah
Pardus 2009 Air Siyah

Burada da favorim mavi :

Pardus 2009 Air Mavi
Pardus 2009 Air Mavi

Buda fikir vermek amacıyla ekran görüntüsü :

Ekran Görüntüsü

*Resme tıklayarak gerçek çözünürlükte duvar kağıdını edinebilirsiniz.

Pardus 2009 Air Duvar Kağıdı Kde-look.org sayfası

Pardus 2009 Güç ve Gizem Kde-look.org sayfası

Pardus 2008 Mavi leopar Kde-look.org sayfası

 


6 YORUMLAR

 1. Çok güzel bir çalışma olmuş ellerinize sağlık. özellikle Pardus 2008’deki duvar kağıdı faciasını yaşadıktan sonra umarım 2009’a böyle şık duvar kağıtları ile sahip oluruz.

 2. PARDUS işletim sisteminin reklamı neden yapılmıyor pardusun varlığından kaç kişinin haberi var ülkemizde gelişmesini ve yayılmasını çok istiyorum umarım 2010 da piyasaya sürülmeli ve özellikle kamu kurumlarında kullanılması mecburi hale getirilmeli biz milletin işletim sistemine neden para yatıralım kendi üretimize o kadar para yatırsak mükemmel ötesi gelişir. Umarım her işte olduğu gibi bu iştede başarıyı yakalarız

  • Pardus’un reklamı kullanıcıları tarafından gönüllü olarak yapılıyor, mesela bu bir gönüllünün yaptığı tanıtım filmi : http://www.youtube.com/watch?v=eGA6mv0sarU .
   Kamu tarafından henüz tam olarak sahiplenilmemişse de Pardus şimdilik sizin gibi kullanıcılar tarafından şefkatle sahipleniliyor. Kamu kurumları için yavaş yavaş farkındalık ortaya çıkmakta,fakat “Kamuda Pardus” maalesef standart dışı adeta çöplük halindeki web siteleri ve web uygulamaları yüzünden,ve bu konuda pek bilgi ve ilgi sahibi olmayan bilgi işlem yöneticileri sayesinde henüz emekleyemiyor. Önümüzdeki aylarda çıkacak “Kurumsal 2” ile bir ivmelenme bekliyorum. Fakat esas görev biz kullanıcılara düşüyor.
   Şu anda tahmini olarak 50.000 civarı kullanıcı olduğunu varsayıyorum,ve Pardus ile tanışıp en az 1 kere denemiş olan 100-150 bin kişi olduğunu tahmin ediyorum. Gerçekten 2 yıl öncesine göre bayağı mesafe kaydedilmiş durumda. Pardus ve kullanıcıları kartopu misali artmakta fakat maalesef toplumsal huylarımızdan dolayı istenilen kullanıcı artışını sağlayamıyoruz. Çoğu kullanıcı tecrübesiz halde karşılaştığı hatalar veya çözülmesi gereken durumlar için 10-15 dakikalık bir araştırma/okuma yapmak yerine “Bu ne böyle ! ” deyip korsan Windows sistemlerine geri dönmekte. Toplum olarak okuma ve öğrenmeye pek tahammülümüz yok. Zaten bilgisayar okur yazarlığı olmayan toplumumuzun 2000 li yılların başında bilgisayar ile ilk tanışmalarındaki komik durumları ne çabuk unutuyoruz. Zor gerçekten zor, ama şevkle ve istekle Pardus’u anlatmaya ve çevremizdeki insanlarla tanıştırmaya çalışıyoruz.

   3 yıla yakın süredir Pardus harici bir işletim sistemi kullanmıyorum, ve geriye dönüp bakınca Pardus kullanmanın Windows kullanmaya göre hem öğrenilmesi kolay,hemde işletilmesi kolay olduğunu çok net şekilde görebiliyorum.

   Gerek wiki,gerek topluluk siteleri içerik olarak yeni yeni dolgun hale gelse de, okumaya tahammül edemeyen kişiler,bağnazca tembellikleri yüzünden cahilce Pardus’u eleştirmekte,oysa onların Windows üzerinde bilgisayarlarına bulaşan bir spyware i temizlemek için harcadıkları süre gezdikleri forum sayfaları,Pardus için okumaları gereken başlangıç yazılarının 10 misli. İronik durumlar bunlar ama bilinçli ve kararlı kullanıcılar ile bu karalamalar ve bağnazlıklar aşılacaktır.

   Kamu kullanımından ziyade,şu anda öncelikli bir kitle talebi ihtiyacının olduğunu düşünüyorum, şöyle ki birçok kullanıcı internet üzerinde,gerek banka gerek devlet kurumları gerekse ticari firmaların internet hizmetlerinde Microsoft ürünleri temelinde kurulan bozuk ve standart dışı uygulamalar yüzünden sorun yaşamakta. Bu temel sorun için biz Pardus kullanıcılarına büyük görev düşmekte,bu gibi kurum veya ticari işletme siteleri konusunda bu kurumlara e-posta gönderip en doğal hakkımız olan “iyi hizmet alma hakkı” doğrultusunda sitelerini web standartlarına uygun hale getirmeleri için talepte bulunmalıyız. Bunun için boş bir zamanımda e-posta şablonu hazırlamayı düşünüyorum,Banka/Devlet Kurumları/Ticari İşletmeler/Çevrimiçi Gazeteler gibi hazır metinleri buradan paylaşacağım.
   Bilinçli kullanıcılarla Pardus daha hızlı yayılacaktır eminim, ve bir ricam da daha iyi bir Pardus için, http://hata.pardus.org.tr ye hata bildirimi yapmayı,Pardus wikisine katkıda bulunmayı ve kullanıcı platformlarında,forumlarda Irc kanalalrında yeni kullanıcılara yardım etmeyi ihmal etmeyelim.
   2010’un Pardus için çok daha iyi bir yıl olacağına eminim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here