Overbook denen “Sahtekarlık”

0

Not: Bu yazı 27 Kasım 2011’de Tumblr mikro günlüğümde yayınlanmıştır. Biraz mikro ölçüyü kaçırdığım için burada yayımlanması, daha iyi olur. En azından bu bilgiye ihtyacı olanlar için daha kolay erişilebilir olacaktır. Diğer uzun kaçan tumblr yazılarımı da bilahare akttaracağım.

Bugün eşimi Almanya’ya uğurlamak için havaalana gittik. Bütün günü havaalanında geçirdik. Nedeni ise overbook denen hadise. Konu çok uzun, kısa tutacağım.

Overbook, havayolu firmalarının, uçaklardaki koltuk sayısından fazla bilet satmasıymış. Yasal olarak buna hakları varmış, sivil havacılık kuralları(IATA vb) %10’a kadar buna müsade ediyormuş. Yani o seferde 200 koltuk varsa, firma 220 adet bilet satabiliyormuş.

Eğer onlince check-in yapmazsanız, ve alıştığınız gibi, uçuştan 2 saat önce gişelerden yaparım diyorsanız overbookzede olabilirsiniz. Çünkü kalabalık sıra size gelene kadar, kapasite dolarsa, “boarding time”dan önce ve “check-in” saatinin sona ermiş olmasından önce gişeye ulaşsanız bile, uçak doldu kusura bakmayın diye bir saçmalıkla karşılaşabilirsiniz.

Parayı verdiniz, zamanında da orda oldunuz ama uçağa binemiyorsunuz. Bunun adı bu topraklarda “şerefsizlik” “sahtekarlık” ve “hırsızlık”…

Tabi bu sahtekarlık resmiyete bürününce elden birşey gelmiyor.

Şöyle bir çözümü var,

Size bir sonraki uçuşa bilet hazırlıyorlar, yanında da 300 Euro’luk seyahat çeki veya 150 Euro nakit para teklif ediyorlar. Bu teklifi kabul ederseniz size bir ibraname imzalatıyorlar ve uzalşmış oluyorsunuz.

Hiç küçük firma büyük firma ayrımı olduğunu zannetmeyin, bunu yapan THY. Sivil havacılık kuralları doprultusunda istatistiksel olarak uçuşa gelemeyecek yolcuların olabileceği ve uçağın doluluğunun sağlanması adına bu yapılıyormuuş. Sadece 5 yıldızlı havayolu şirketleri yapmıyormuş(Emirates vb) THY ise 4 yıldızlıymış.

Atatürk havalimanında sıft bunun için THY’Nin bir ofisi var, ikna masası mübarek… Oradakilerin işi bu, milletin tepsini söndürmek… Biz orda 4 satte bizim gibi 4-5 ekiple kader ortağı olduk. Bizim Türk olmamız yine bir nebze, derdimizianlattık, ekstradan koordinasyon mağduriyetimizin giderilmesi vb derdimizi anlattık. Akşam üzeri ise odanın hali perişandı. Kırgızı, Rusu, Endonezyalısı, Japonu bir sürü overbook mağduru. Çok üzüldüm. Adamların Dubaiden aktarmaları vb yanıyor… Dertlerini anlatamıyor, onlarca valiz elde yabancı memlekette…. Allah kolaylık versin.

THY’nin size verdiği belgelerde hep overbook yazıyor, neden Türkçesini yazmamışlar. Fazla bilet satışı, ya da firmamızın diğer havayolu firmaları gibi uyguladığı haksız kazanç yönetmi.

Neyse işin özü, mağdursanız, mağdursunuzdur. Kuralları koyanlar birilerinin mağdur olacağını bilmiyorlar mıydı? Biliyorlar, ama bu şerefsizce kuralları koyan şerefsizler, çok evrensel şerefsizler!

Kurallar pis vesselam.

Harem otogarında böyle bir uygulama yok, en azından resmi sıfatı yok.

Siz kendinize dikkat edin.

Not: Bu işten keyif alındığını gösterir haberlere aldanmayın, yok efendim tursitler memnunmuş vs. Şöyle, eğer overbook mağduruysanız, görevliler uçakta diğer yolcuları ikna etmeye çalışıyor, size şöle bir teklifimiz var vb. Adamların acelesi yoksa 150 Euroyu alıp bir sonraki uçağa biniyorlar. Eğer uçak ertesi günse sanırım otel konaklaması da sunuyorlarmış. Amerikada bu tutar 800 USD’den 1300 USD’ye çıkmış, burada ise 150 Euro.

Batının hep boktan yönelerini alıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here