OpenOffice.org’u ilk kullanmaya başladığım zaman görünüşü biraz garip gelmişti. Biraz eski bir görünüm, pek güzel olmayan düğmeler, garip bir uygulama arkaplanı ve en zor alışabildiğim şey ise metin sınırlarıydı.

Metin sınırları, sayfanın yazılabilir kısmını belli eden sınırlardır. Üst, alt, sağ ve sol boşlukları belirlersiniz sayfayı düzenlerken bu sınırlar size referans olur. Elbette bu sınırları sadece belgeyi düzenlerken görürsünüz. Önizlemenizde ve belgenin çıktısında bu sınırları göremezsiniz.

Benim bu sınırlara alışmam zor olmuştu. Bunların yanı sıra, yazı karakterleri  de ilk zamanlar pek güzel görünmüyordu. Özellikle küçültülmüş, ölçeklerde Java uygulamalarında olan ve pek haz etmediğim pütürlü yazılar gibiydi.

Microsoft Office, özelllikle 2007 sürümü ile görsel bir devrim yapmıştı. Uygulama arkaplanları ve Ribbon arayüzü büyük gelişmelerdi. Ki ben ikisini de çok sevmiştim(Hakkını verelim). Bu arada geçenlerde Microsft Office 2010 gördüm, Word uygulamasının uygulama arkaplanı mavi geçişler yerine LibreOffice’dekine benzer gri bir arkaplan olmuş. Sanırım gözü daha az yorduğu için tercih edilmiş.

Diğer taraftan Mac Os X işletim sistemi üzerinde çalışan iWork 09’un kelime işlemcisi Pages, teknoloji mağazalarında denediğim kadarıyla çok güzel bir yazma keyfi veriyordu. Yazı karakterleri çok güzel işleniyordu(render), çok güzel pürüzsüz harfler çıkıyor ve belge çok güzel görünüyordu. Keza sayfa kabartmaları da sanki bir kağıda yazıyormuş hissi veriyordu.

Bu sayfa kabartmaları benim çok beğendiğim bir özellik, siyah eski tip sınır(bordür) yerine güzel gölgeli kabartmalar, gerçek bir kağıda yazıyormuş hissi uyandırıyor.

OpenOffice.org sayfa kenarları
OpenOffice.org sayfa kenarları

Gerçek kağıda yazıyormuş hissi neden önemli diyebilirsiniz. Neticede aynı belgeyi basit bir metin editörü(not defteri vb) veya konsol üzerinden de oluşturabilirsiniz. Önemli olan tabi ki içerik, ama yazarken keyif almak inanın insana bir kaç satır daha yazmak için keyif veriyor. Yazdığınız şeyin kağıda basılması da ayrı bir keyif. Hayali bir şey sanki, vücuda bürünüyor. Bu nedenle kağıda yazıyormuş hissi benim çok önemsediğim bir konu.

LibreOffice’in OpenOffice.org projesinden çatallanmasından sonra, yıllardır tozlanan görünümde de küçük ama güzel değişiklikler oldu. Menüler temizlendi, gereksiz küçük pürüzler çıkarıldı, yazı işlemesi(text rendering) iyileştirildi ki, bu yukarıda yazdığım pürüzlü yazı karakterlerinin sonu oldu, sayfa kenarlıkları yenilendi, eski siyah bordürler gitti, yerine sayfa kabartmaları geldi. Çok da güzel oldu.

LibreOffice Kelime İşlemci, öntanımlı görünüş
LibreOffice Kelime İşlemci, öntanımlı görünüş

Ben şu şekilde kullanıyorum. Öyle ki artık oldu diyebilirim. Bu şekilde LibreOffice kelime işlemciyi açtığımda yazma hissim kabarıyor. Sanırım burada filmlerin etkisi var, özellikle Apple vurgusu yapan filmlerde uygulamayı tam ekranda çalıştırmak yerine orta pencere gibi kullanmak havalı mı ne:P Dock olarak da Daisy‘i kullanıyorum. Görünümü Mac Os X gibi. Bu arada beni Apple hayranı zannetmeyin. Öyle olsaydım, Pardus üzerinde GNOME kurarak Mac OS X’in tıpkısının aynısı görünüm kullanıyor olurdum. Ki bu mümkün meraklısı araştırsın.

LibreOffice Kelime işlemcim
LibreOffice Kelime işlemcim. Temiz bir kağıda yazmaya başlayacakmışım hissi uyandırıyor. Tabi şu satırlarla: "Bana kalbin kadar temiz bu sayfayı ayırdığın için...."

Eğer siz de görünümü sadeleştirmek istiyorsanız benim ayarlarım şunlar:

 • Menüleri sürükleyerek veya istemediğiniz araç çubuğunu kaldırarak( Görünüm-Araç Çubukları) alan açabilirsiniz.
 • Görünüm->Metin Sınırları üzerinden tik işaretini kaldırarak, metin sınırlarından kurtulabilirsiniz.
 • Araçlar->Seçenekler->LibreOffice Görünüş veya Writer Görünüş yolu ile uygulama arkaplanını değiştirebilirsiniz. önerim burayı Otomatik’de bırakmanız. Windows üzerinde LibreOffice kullanıyorsanız sanırım koyu gri bir arkaplan öntanımlı gelmekte. Pardus üzerinde gelen arkaplan açık griden biraz hafif bir arkaplan. LibreOffice ile gelen renkler arasına bulamadım. Açık gir ile %10 gri arasında. Ben de KColourChooser ile bu rengi seçtim. Değerleri: HTML: D5D1CF. LibreOffice’de bu rengi renk paletinize ekleyebilir ve uygulama arkaplanında kullanabilirsiniz. Araçlar->Seçenekler->Renkler yolu ile R-Red(Kırmızı), G-Green(Yeşil), B-Bleu(Mavi) değerleri ile bu rengi ekleyebilirsiniz. R: 213, G: 209, B: 207. Dediğim gibi Pardus üzerinde zaten öntanımlı renk bu. Ekstra bir şey yapmanıza gerek yok. Farklı bir renk isterseniz mevcut şablonlardan seçebilir veya, yukarıdaki gibi kendiniz ekleyebilirsiniz.
 • Mevcut simgeleri veya boyutunu sevmezseniz(örneğin simge boyutları size büyük gelirse) Araçlar-Seçenekler-LibreOffice-Görünüm- Simge tipi ve boyutu yolu ile gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz. Ben simgetipi olarak Oxygen, boyut olarak ise Küçük seçeneklerini kullanıyırum. Burada gördüğünüz üzere yazıtipi yumuşatması vb gibi seçenekler mevcut. Bunları ellemeyiniz.
 • Görünüm dışında, Bellek seçeneğini öntanımlı olarak 25 gelmekte. Bunu artırrısanız, özellikle büyük veya görsel olarak yoğun belgelerde bir performans artışınız olur. Bunu da buradan not edelim.
LibreOffice ile harfler artık daha yumuşak hatlara sahip
LibreOffice ile harfler artık daha yumuşak hatlara sahip. Belge kenarlıkları ise hoş kabartmalar ile süslenmiş, gerçeklik hissi uyandırıyor.

Pek okumayan yazmayan bir toplumuz, yazmayı keyifli hale getirtirsek biraz daha üretken olabiliriz diye düşünüyorum.

Son Notlar:

+LibreOffice ile ilgili çok güzel kitaplar mevcut, her uygulama ile ilgili, Kelime İşlemci, Hesap Tablosu, Veritabanı vb. özel kitaplar da var. Bu kitapların içeriği oldukça zengin ve hatta bu kitaplar Almanya’da basılı olarak da satılıyor. Maalesef bu kitapların Tükçe versiyonları yok. İngilizce olarak şuradan ücretsiz olarak edinebilirsiniz..

+LibreOffice çevirileri için yardıma ihtiyacımız var. özellikle yardım içeriğinde çok iş var. Eğer gönüllü olarak katkı vermek istiyorsanız şuradan detaylı bilgi alabilirsiniz.

+LibreOffice’in USB’den çalışan sürümünü şuradan indirebilir ve USB belleğinize kurabilirsiniz. İşyerinde zorunlu olarak Microsft Office kullanmamız, ve sisteme de yazılım yükelememem nedeniyle ben kendim için bu çözümü kullandım. Öneririm. En azından ODF belgelerini açmak için bile bir kenarda tutun.

+LibreOffice eklentilerine buradan, şablonlara ise buradan erişebilirsiniz.

-Pardus üzerinde Firefox hala yazım denetimini öntanımlı olarak İngilizce yapıyor…

Mutlu günler.

3 YORUMLAR

 1. Merhaba Kobezi.
  Yazının üzerinden bir kaç sene geçmiş. Günümüzde kamu kurumları da dahil olmak üzere hemen her yerde Microsoft Office’in 2007 ve sonraki sürümlerinin kurulu olduğunu görüyorum. Şahsen ben de şerit arayüzüne bir hayli alışmış durumdayım.

  LibreOffice’in şerit arayüzüne geçişi konusunda yeni bir gelişme var mı acaba? Web de bayağı araştırdım ancak yeni bir şey bulamadım.

  • Buna alışkanlıklar bir kaç saatlik kulllanım pratiği ile edinilebiliyor. Şu an arayüz konusunda devrimsel bir gelişme yok. Epeyce bir zaman böyle gidecek gibi .MS Office dosya biçimleriyle uyum ve uygulamanın genel performansı öncelikli konular…

   Yeni simge seti ve menü ve iletişim pencerelerindeki değişiklikler bence o eski görünümü geride bıraktı.

   Ben şerit arayüzünü işyerinde kullanıyorum. Büyük bir yenilik sunduğunu söyleyemem. Yer kaybı ve kategorik bir ezber gerektiriyor. Oysa LibrOffice menüleri algısal olarak tasarlanmış. Yerler daha kolay bulunuyor.

   Tabi 2014’e geldik. Daha yenilikçi şeyler bekliyoruz hepimiz. Umarım grafik tasarımcıların projeye daha fazla dahil olmasıyla olur.

   Selamlar.

 2. Önceliği arayüz yerine MS Office dosya biçimleriyle uyuma ve uygulamanın genel performansına vermeleri mantıklı olmuş. Gerçi performans konusunda, eskiden OpenOffice’in açılış süresiyle kıyaslayınca bir hayli yol alındığını görüyorum.

  Selamlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here