Kategoriler
Pardus

KISA Notlar 4…

Merhaba,

En son yazımdan bu yana olan gelişmeler ve sair düşüncelerimi aktarmak istedim.

 • Özgürükİçin adına çok verimli bir dönem oldu. Çok önemli gördüğüm Özgürlükİçin.com Topluluk Bildirisi yayımlandı. Bu bildiri Özgürlükİçin’in olduğu ve olması gereken yeri gösterdi. Güzel bir bildiri olduğunu düşünüyorum, sade ve en önemlisi kendini kolay anlatabilen bir bildiri oldu. Bu bildiri ile Pardus ve özgür yazılıma katkı verebilecek kişileri Özgürlükİçin Topluluğuna bekliyoruz. Bildiride de belirtildiği üzere Öİ, Pardus ve özgür yazılım ile ilgili herkesin özgürce katılımına açıktır, eğer Pardus ve Özgür yazılıma gönül verdiyseniz Öİ sizin platformunuzdur, katılmaktan çekinmeyin. Bunun dışında bildirinin, Öİ süreçlerinde Özgür yazılım kullanması ilkesi ve diğer topluluklarla işbirliği konulu maddeleri bence çok önemli gelişmeler.
  Bu bildiri haberini kaleme almak da benim için küçük bir gurur oldu.
 • Bunun yanı sıra Özgürlükİçin’e 2 haber daha kaleme aldım, LYS’ye girecek genç üyelerimiz için tavsiyeler ve LibreOffice 3.4.0 sürüm duyurusu. Topluluk olarak üyelerine karşı sosyal bir duruş, destek sunmak bence olması gereken bir şey. Bu anlamda LYS’de başarılar dileriz konulu haberi önemli görüyorum. Umarım sosyal tarafı olan ve eğlenceli haberler devam eder.
 • Öİ’nin geçiş süreci ve bu sürecin kötü yönetilmesi en çok kullanıcılara zarar vermiş. Forumlarda onlarca başlık bu son dönemde yanıtsız kalmış. Forumların kartopu misali taze mesajlar ve dışsal etkileri ile büyüdüğünü ve canlı kaldığını göz önüne aldığımızda durgunluğun nedeni buymuş. Son bir haftada her akşam 10-15 dakika forumdaki cevapsız mesajları yanıtladım. Her gün bir forum kategorisi belirleyip yaklaşık 10-15 mesaj yazdım. Stres atmak adına güzel bir yöntem oldu tavsiye ederim.
 • Şaka bir yana, gerek Oİ, gerekse PLO’daki günlük mesaj trafiği maalesef düşük. Özellikle yeni Pardus kullanıcılarının temel sorularına yanıt alamamak ve ilk sorunda Pardus’tan vazgeçmeleri bu durgunluğun neticesi. Gerçi sağ olsunlar Pardus’a yakışmayan basit hatalar nedeniyle aynı soruya 100 kez cevap vermek zorunda kalan kişiler bıktırılınca böyle olabiliyor. Neyse kimseye taş atamadan yazıya devam etmek istiyorum.
 • Eğer Pardus kullanıcılarına yardım edecek bilginiz ve zamanınız var ise Oİ ve PLO forumlarını ara ara ziyaret edin. Son mesajlara göz atın derim. Hatta RSS beslemelerine Firefox veya RSS okuyucunuzda abone olursanız çok ama çok süper olur.
  • Öİ için: Son mesajlar forum sayfası altında görülebilir. RSS beslemesine ise http://www.ozgurlukicin.com/forum/rss/post/ adresinde. Bu adrese Firefox ile gidebilir ve abone ol tuşuna basarak Yer imleri araç çubuğunuzdan son mesajları takip edebilirsiniz. Veya Akregator gibi masaüstü RSS okuyucunuza bu RSS adresini tanıtarak abone olabilirsiniz.
  • PLO forumu için son mesajlar forum sayfasının altında mevcut. Yine aynı şekilde RSS beslemesine http://forum.pardus-linux.org/feed.php adresinden ulaşabilir yukarıdaki gibi Firefox’a veya RSS okuyucunuza bu adresi tanıtabilirsiniz.
  • Önceden Firefox ile RSS beslemesi olan bir sayfaya gittiğimizde adres çubuğunda RSS simgesi çıkardı. Şimdi yok bu benim hızlı haber okuma alışkanlığımdı. Firefox 4 ile gitti. Eklentisi vardır elbet.. Bakmak lazım
 • Oracle OpenOffice kodlarını Apaçi Vakfına bağışlamış. The Document Foundation ve LibreOffice’i yok saymak sadece Oracle’a kaybettiriyor. FreeSoftware Foundation(Özgür Yazılım Vakfı) LibreOffice’i takdir eden OpenOffice.org karşısında öven bir bildiri yayınlamış.
 • LibreOffice demişken hafta için Fatih Üniversitesi’nden bir öğrenci sevgili Görkem Çetin hoca ve Hakan Hamurcu’ya gönderdiği; LibreOffice’e katkı vermek istediğini ve arkadaşları ile özgür yazılım topluluğu kurmak istediklerini bildirdiği e-postası, bana da ulaştı, elinden geldiğince sorularına cevap vermeye çalışıp kendimce tavsiyelerde bulundum. Tüm öğrenci arkadaşlara buradan tavsiyem seminer.linux.org.tr‘yi ziyaret etmeleri, mükemmel bir adres.
 • Görkem Çetin hoca demişken, geçtiğimiz ay Görkem hoca’nın Google Reader’da paylaştığı Linux Kullanımın en çok olduğu 20 ülke bağlantısını okumuştum. Verilerin alınığı statcounter sitesinde biraz gezindim. Mayıs 2011 verilerine göre dünya genelinde Linux işletim sistemi kullanımı % 0,81. Elbette bu veriler gerçeği yansıtmıyor. Statcounter sitesi yanında birçok istatistiksel veri sağlayıcı site bu verileri yayınlamakta. Wikipedia’da İşletim sistemlerinin Kullanım Oranları maddesi ne gmre Linux kullanımı %2.07, daha farklı bir veri kayanğı olan Wikimedia istatistikleri ise daha %2,75 gibi yüksek bir rakam vermekte. Linux kullanıcıları kesinlikle daha fazla araştırıyor wikipedia’da geziyor :)… Devam edersek, acaba Türkiye’de bu rakam kaç diye merak etmemek elde değil, maalesef elimizde bir veri yok. Yine Statcounter sitesine dönersek, Ülke bazında verileri size sunuyor, fakat Türkiye için işletim sistemi verilerinde Linux çok düşük olduğu için sitede oluşan tablolarda görülemiyor. Fakat verileri CVS formatında alabiliyorsunuz ve bu şekilde aldığınızda Tükye’deki Linux ve diğer işletim sistemlerinin kullanımını görebiliyorsunuz. Sizin için LibreOffice Hesap tablosu üzerinde kolayca bir çizelge oluşturdum. Buyurunuz:

İşletim sistemleri pazar payları-Türkiye
İşletim sistemleri pazar payları-Türkiye

Görüldüğü üzere Statcounter verilerine göre Linux kullanımı Türkiyede %0,14 oranında,  yani onbin kişiden ondördü Linux kullanıyor. Bu rakam elbette gerçeği yansıtmıyor. Benim düşünceme göre bu rakam Türkiye’de 3 kat daha fazla yani %0,50 civarında. Bu kötü bir rakam değil. Kötü olmadığını gibi iyi de değil. Bize yakışan bu oranı %1 , %2 civarına çıkarabilmek. Çok büyük bir ekonomisi olan Mac OS X bile %0,5 civarıyken Linux kullanımının bu oranı bence kötü değil. (Çoğu Linux kullanıcısının çift işletim sistemi kullandığını da unutmayalım Linux+Win gibi)

Bir iyimser veri ise Statcounter tarayıcı istatistikleri, Firefox ve Google Chrome  tarayıcı pazarındaki IE baskısını kırmış durumda. Linux kullanıcılarının bir çoğunun ilk adımı özgür ve açık kaynaklı yazılım ürünleri ile tanışarak attığına göre açık kaynaklı tarayıcıların kullanımının artışı bence önümüzdeki zamanlarda Linux kullanıcılarının artacağının bir göstergesi.

Tarayıcı pazar payları- Türkiye, Mayıs 2010-Mayıs 2011
Tarayıcı pazar payları- Türkiye, Mayıs 2010-Mayıs 2011(Büyük hali için resme tıklayınız)
 • Linux kullanımının yaygınlaşması demişken, Pardus 2011.1 sürümü 4 temmuzda yayımlanacak. Bu sürümden net beklentilerim var. Umarım geliştiriciler Pardus 2011’in yaşattığı sorunlar ve tecrübeleri göz ardı etmez. Beklentilerim ve takipçisi olduğum sorunlar belli
  • Kurulumdaki disk bölümleme ekranının Pardus 2009 sürümündeki gibi kolay olmasını,
  • Ekranda noktalar görülmesi sorununun çözülmüş olmasını,
  • ÇoMAK projesinin Pardus’a entegrasyonu ve diğer masaüstlerini görebilmeyi,
  • WINE(64) ve Play On Linux’u(32 ve 64) depolarda tam olarak görmeyi ve tabi ki ön tanımlı olarak  Türkçe  yazım denetimi yapabilen bir Firefox bekliyorum.

Şimdilik bu kadar…

Mutlu Günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir