Kategoriler
Pardus

Esir olma!… Cesur ol!…


“Esir olma!… Cesur ol!…” için 6 yanıt

Evet düşünmüyorum 🙂 O yazı sadece “ironi”.
Görselde dava veya şikayet konusu bir şey olduğunu düşünmüyorum. Açıkça algılanabilen tek logo olan Pardus logosu ile ilgili http://pardus.org.tr/yasal/ adresindeki ifade “Pardus markası ve logosu TÜBİTAK’ın tescilli markasıdır. İzin alınmaksızın herhangi bir faaliyette kullanılamaz. Görsel malzemeler kişisel kullanım için çoğaltılabilirler.” ifadesinde “faaliyet” ve çoğaltmadan kastın ne olduğu açık değil. Faaliyet bir iş kolu(ör.http://www.gib.gov.tr/index.php?id=278) olabileceği gibi bir etkinlik de olabilir, çoğaltma elektronik ortamda mı yoksa fiziksel dokümanlarda mı belli değil, ayrıca yeniden üretilmedikten sonra veya değiştirilmedikten sonra gerek fiziksel gerek elektronik ortamda yeni bir belge veya doküman içerisinde görülmesi de bir çoğaltmadır. Görüldüğü üzere de bu bir kişisel kullanımdır.

Diğer hususta görselde net bir Windows7(TM) logosu algılanmasa da :

Can I use a Microsoft logo or name in my artwork?
Microsoft does not expressly grant or deny permission for artistic endeavors. This Web site contains guidelines to help you make proper referential use of Microsoft trademarks and software, product, and service names. If you do not find guidelines for a particular trademark or name, please refer to the General Microsoft Trademark Guidelines.

Sanatsal çalışma olarak bir izin verme veya vermeme durumu yok. Ki gazetelerin ve deterjan reklamlarının sıklıkla uyguladığı bir yöntem kişisel bir sanatsal çalışmada uygulanmış. Kendi evinizde gazetedeki ticari bir markayı boya kalemi ile karalamanın, internet üzerindeki eviniz olan kişisel günlüğünüzde(veya parasını verip satın aldığınız alanınızda) bunu yapmaktan farkı olduğunu düşünmüyorum. Evinizde gazetede bir marka logosunu boyadı diye mahkemeye verilen kimse olmuş mudur?

Metin kısmına gelirsek, şahsi görüşler kimseyi bağlamaz, ifade özgürlüğü ile herkes fikrini beyan edebilir. Ki bu ifadeler çok genel ifadeler ve belli bir kastı veya muhatabı belirtilmemiş.

Neyse, bunlar benim şahsi görüşlerim elbette, bunlar yanlış da olabilir 🙂
Ayrıca görselin üzerinde benim tarafımdan yapıldığını gösterir bir emare var mı?

Derdinizi bu kadar anlattıktan ve açıkladıktan sonra en altta bunu yazmak olmamış;

“Ayrıca görselin üzerinde benim tarafımdan yapıldığını gösterir bir emare var mı?”

Haklısınız, yanlış cümle olmuş. “Görselin üzerinde kimin tarafından yapıldığını gösterir bir emare var mı?” daha doğru. Maksat “imzasız” olduğuna dikkat çekmekti 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir