Kategoriler
Genel

Engelli Sitelere Erişimin En Kolay Yolu

Güncelleme 24 Mart 2014

Bilgisayarınızdan erişim için aşağıdaki yöntemleri öneririm:

Tor tarayıcı yerine mevcut tarayıcılarla devam etmek isterseniz:

kullanabilirsiniz.

Android telefon tablet veya iPhone ve iPad üzerinden ise VPN çözümlerini öneririm.

Uygulama mağazalarından Hotspot Shield veya Phisiphon(Andorid) önerebileceğim uygulamalardır.

Daha detaylı anlatım ve diğer alternatifler için şu sayfada hazırlanan rehberi okumayı da tercih edebilirsiniz: http://www.sendika.org/2014/03/acil-erisim-merkeziredhackeditor-tumblr-com/


Aşağıdaki yazıda anlatılan yöntemin geçerliliği kalmamıştır.

Erişime engellenen web sitelerine nasıl erişebileceği ile ilgili daha önce bir yazı yazmıştım, o yazımda DNS adresini değiştirmek ve hosts dosyasını düzenleyerek erişime engellemiş sitelere nasıl ulaşılabileceğini anlatmaya çalışmıştım. Telekomünikasyon alanında engelleme amacıyla yenilikler ardı ardına gelince DNS değiştirme yöntemibirçok site için işe yaramamakta. Hosts dosyasının değiştirilmesi ise birçok kullanıcıya karışık gelmekte.
İnternet üzerinde çeşitli platformlarda, üçüncü parti yazılımlar ile erişime engelli sitelere erişebileceğiniz söylenmekte. Bunların neredeyse tamamnının zararlı yazılımlar içeriyor olması da kullanıcıların bu yazılımlardan uzak durmasını gerektirmekte.

Bu yazımda ise bu engellenmiş sitelere erişebilmek için çok büyük kolaylık sağlayan bir Firefox eklentisi olan PhZilla’dan bahsedeceğim.

3 Adımda Engelli sitelere giriş:

1- Öncelikle http://www.mozilla.com/tr/firefox/ adresinden Firefox’un son sürümünü bilgisayarınıza indirip kurun. Linux kullanıcısıysanız, Firefox büyük ihtimalle sisteminizde kuruludur, aksi halde dağıtımınızın paket yöneticinisinden Firefox paketini indirip kurun

2- Firefox’u kurduktan sonra, https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/phzilla/ adresinden PhZilla eklentisini kuralım. Bunun için tek yapmanız gereken bu bağlantıdaki sayfada “Add to Firefox” düğmesine tıklamanız. Firefox sizi kurulum için yönlendirecektir ve saniyeler süren kurulumdan sonra Firefox’u yeniden başlatmanızı isteyecektir.

3-Firefox ve Phzilla kurulumundan sonra geriye yapacak birşey kalmıyor. Sadece Firefox’u açın ve araç çubuğuna gitmek istediğiniz sitenin adresini yazın. Adresi yazdıktan sonra fare ile imleci adres çubuğuna getirdiğinizde adres çubuğunda P simgesinin belirdiğini göreceksiniz. tek yapmanız gereken bu simgeye basmak. Diğer proxy’lerin aksine, gezint iyaptığınız sitenin içeriğine hiç bir şekilde bir reklam, veya üst başlık alanı yerleştirilmemektedir. Nadiren yeni pencerelerde açılan sponsor reklamları çıkmaktadır.

phzilla
PhZilla ile erişmek istediğiniz engelli sitenin adresini yazdıktan sonra P simgesine tıklamanız yeterlidir

Sürekli yapılan engellemeler ve en kötü IP aralıklarının erişime engellenmesi ile maalesef herhangi bir nedenle engellenmiş olmayan siteler de bu engellemelerden mağdur olmakta. Örneğin Google’ın IP aralığındaki bir engelleme, Google’ın diğer hizmetlerini de etkilemekte. Bunun gibi sayısız tecrübe yaşadığımızdan artık yazmaya gerek yok. Sadece en kolay çözümü paylaşmak istedim.

ben artık DNS değiştirmek veya hosts dosyasını düzenleme gibi yöntemler yerine sadece PhZilla kullanıyorum.

Erişime engellenmiş siteler ve IP aralıkları ile ilgili http://engelliweb.com/ adında bir site mevcut. Bu siteden hosts dosyanız için gerekli Ip adreslerini edinebilirsiniz. Ayrıca hangi sitelerin engellendiği ve hangi tarihlerde hangi kurum veya makam tarafından engellendiğini de gerekçesi ile birlikte görebiliyorsunuz. Şu anda sitede 14 379 kayıt bulunmakta. Liste kullanıcıların katkıları ile oluşturulmakta, sitede belirtildiği üzere de bu sadece engelli kısaların bir kısmı, gerçek rakamın bunun bir kaç kat fazla olduğu söyleniyor. Sitenin istatistik ve kategori sayfaları ise görülmeye değer.

Özetle Firefox ve PhZilla kullanmanızı şiddetle öneririm. DNS ve hosts yöntemiyle erişemediğim birçok siteye PhZilla ile erişebildiğimi de belirteyim.

Özgür erişimler…

“Engelli Sitelere Erişimin En Kolay Yolu” için 4 yanıt

PhZilla’yı bulamıyorum. Baktığım mozilla eklenti sayfasında:

“This add-on has been disabled by an administrator.”

yazıyor. Eklentiyi neden kaldırmışlar. Bir zararını mı görmüşler? Ya da bulup kurabileceğimiz başka bir yer var mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir