Maalesef, uzun bir zamandır(tam vaktini hatırlayamayacağım kadar uzun) İngilizce konuşan Pardus kullanıcılarının buluştuğu küresel forum olan Worldforum.pardus-linux.nl‘ye erişim Türkiye’den sağlanamamakta. Hollanda’da yaşayan Pardus severlerin kurduğu Pardus-linux.nl sitesinin barındırdığı bu forum, sitenin ip adreslerinin Türk Telekom’un marifetli engellemeleri nedeniyle talihsiz bir şekilde erişime engelli durumda.

Küresel bir platform’da yabancı kullanıcılar ile buluşamamak çok büyük bir eksik,  bu buluşmanın sağlayacağı faydalardan mahrum kalmak, sinerji yakalayamamak, hem kullanıcılara haksızlık, hem de Pardus’un gelişimi için büyük bir takoz.

Pardus-Linux.nl’ye daha ara sıra tunnel siteleri ile erişiyordum. Bir kaç sefer etc/hosts dosyasına sitenin ip adreslerini eklemeyi denedim ama netice alamadım. Geçenlerde bu başlıkta sorunu Firefox’a PhZilla eklentisini kurarak çözülebildiğini gördüm. Firefox için PhZilla‘yı kurduktan sonra tek yapmam gereken adres çubuğuna http://worldforum.pardus-linux.nl yazıp adres çubuğunda çıkan P simgesine tıklamak oldu.

Erişebilmek güzel şey…!

Not: Forum için üyelik başvurusu yöneticiye e-posta  atılarak yapılıyor. (pardusworld[at]xs4all.nl)