Kategoriler
Pardus

Engellerini aşmak: worldforum.pardus-linux.nl’ye erişim

Maalesef, uzun bir zamandır(tam vaktini hatırlayamayacağım kadar uzun) İngilizce konuşan Pardus kullanıcılarının buluştuğu küresel forum olan Worldforum.pardus-linux.nl‘ye erişim Türkiye’den sağlanamamakta. Hollanda’da yaşayan Pardus severlerin kurduğu Pardus-linux.nl sitesinin barındırdığı bu forum, sitenin ip adreslerinin Türk Telekom’un marifetli engellemeleri nedeniyle talihsiz bir şekilde erişime engelli durumda.

Küresel bir platform’da yabancı kullanıcılar ile buluşamamak çok büyük bir eksik,  bu buluşmanın sağlayacağı faydalardan mahrum kalmak, sinerji yakalayamamak, hem kullanıcılara haksızlık, hem de Pardus’un gelişimi için büyük bir takoz.

Pardus-Linux.nl’ye daha ara sıra tunnel siteleri ile erişiyordum. Bir kaç sefer etc/hosts dosyasına sitenin ip adreslerini eklemeyi denedim ama netice alamadım. Geçenlerde bu başlıkta sorunu Firefox’a PhZilla eklentisini kurarak çözülebildiğini gördüm. Firefox için PhZilla‘yı kurduktan sonra tek yapmam gereken adres çubuğuna http://worldforum.pardus-linux.nl yazıp adres çubuğunda çıkan P simgesine tıklamak oldu.

Erişebilmek güzel şey…!

Not: Forum için üyelik başvurusu yöneticiye e-posta  atılarak yapılıyor. (pardusworld[at]xs4all.nl)

“Engellerini aşmak: worldforum.pardus-linux.nl’ye erişim” için 2 yanıt

Chromium kullanıcıları da şuradakilerden [1] birini kullanabilir. Birkaçını denedim iş görüyor. Yine de bir siteye girmek için bir eklenti kurmak ve ek işlemler yapmak çok sıkıcı. Kendi adıma bir siteyi takip edememe nedenim.

Uğur’un dediğine göre [2] sitenin barındırma hizmetini sağlayan firma Türk Telekom’u engellemiş. Bu neden yapılır, amacı nedir bilmiyorum ama kabaca site tüm Türkiye üzerinden erişilemiyor demek pek yanlış olmaz.

Pardus’un zaten pek de iyi olmayan topluluk – topluluk, topluluk – Pardus ilişkileri için pek iyi bir durum değil.

Konunun Worldforum.pardus-linux.nl tarafında bilinip bilinmediğini veya tutumlarının ne olduğunu bilmiyorum. Eğer durumdan haberdar değillerse konu hakkında bilgilendirilmeleri, barındırma hizmetinin tutumunu değiştirmeye çalışmaları veya toptan şu anki barındırma hizmeti servis sağlayıcılarını bırakıp başka bir tanaye geçmeleri en güzeli olur hem Worldforum.pardus-linux.nl hem de Pardus için. Tabii öncelikle Pardus projesinin kendisinin sonrasında da durumdan etkilenen bizlerin teşvikinin devreye girmesi gerekiyor burada da. Bence böyle.

[1] https://chrome.google.com/extensions/search?itemlang=&hl=tr&q=web+proxy
[2] http://www.ozgurlukicin.com/forum/internet/20321/?page=1#post140904

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir